Portekizli siyasetçiden skandal hakaret: Türklere ‘tembel’ ithamında bulundu

Portekizli siyasetçi Andre Ventura, Türklere yönelik olarak kullandığı ‘tembel’ ithamıyla tartışma konusu oldu. Bir başka milletvekili ise Ventura’nın sözlerinden dolayı Türklerden özür diledi.

18.05.2024-11:11 - (Son Güncelleme: 18.05.2024-11:11) Portekizli siyasetçiden skandal hakaret: Türklere ‘tembel’ ithamında bulundu

Portekizli aşırı sağcı siyasetçi Andre Ventura'nın sözleri, Portekiz parlamentosunda büyük bir tartışma yarattı. "Chega" partisinin lideri Ventura, Portekiz'in yeni Lizbon Havalimanı'nı 10 yıldan daha kısa sürede inşa etmesi gerektiğini savundu. Ventura’nın Türklere yönelik kullandığı sözler ise tepki çekti.

Türklere ‘tembel’ ithamında bulundu

Haber7’de yer alan habere göre; Ventura, "Türkler dünyanın en çalışkan insanları arasında olmayabilir, ancak İstanbul Havalimanı'nı 5 yılda inşa ettiler. Biz neden havaalanı inşaatına 10 yıl veriyoruz?" şeklinde açıklamalarda bulunurken, Meclis'teki bazı milletvekilleri bu sözlere tepki gösterdi. Sol partiler, Ventura'nın sözlerini kınayan Meclis Başkanı'ndan açıklama yapmasını talep etti. Ancak Meclis Başkanı, "Milletvekillerinin ifade özgürlüğüne müdahale edilemez." dedi.

Portekizli siyasetçiden skandal hakaret: Türklere ‘tembel’ ithamında bulundu

Chega, popülist bir söylemle hareket eden aşırı sağcı bir parti olarak biliniyor. Göçmen karşıtı duruşuyla da dikkat çeken Chega, Mart ayındaki seçimlerde 50 milletvekili kazanarak Portekiz siyasi sahnesinde önemli bir yer edindi.

Kürşat Muratcan Kılıç
muratcankilic@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal