Piyasaların Gözü Merkez Bankası'nın Faiz Kararına Odaklandı

Piyasalar gözlerini Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'ndan (TCMB) gelecek faiz kararına odakladı. Nisan ayı faiz kararı saat 14:00'te açıklanacak. Küresel piyasalar karışık görünümüne devam ederken, bugün yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz kararı takip edilecek.

15.04.2021-12:18 - (Son Güncelleme: 15.04.2021-14:19)Piyasaların Gözü Merkez Bankası'nın Faiz Kararına Odaklandı

Küresel piyasalarda, koronavirüs süreci ile alakalı aşılama çalışmaları, çip krizi, açıklanmaya başlayan ilk çeyrek finansal sonuçlar ve ekonomik aktivitelerle ülke ve sektör bazında ayrışmalar meydana geldi. 

VARLIK ALIMLARINI AZALTACAĞIMIZ ZAMANA ULAŞACAĞIZ 

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, dün katıldığı bir etkinlikte, faiz artırımından önce tahvil alımlarının azaltılacağının sinyalini verdi. Powell, ‘Geçen aralık ayından bu yana hedeflerimize yönelik önemli ilerlemeler kaydettiğimizde varlık alımlarını azaltacağımız zamana ulaşacağız. Bu, büyük olasılıkla faiz oranlarını yükseltmeyi düşündüğümüz zamandan çok önce olur.’ değerlendirmesinde bulundu. 

‘BEJ KİTAP’ RAPORU 

Fed'in dün akşam yayımlanan ‘Bej Kitap’ raporu ise ülkede ekonomik faaliyetin şubat sonundan nisan başına kadar olan süreçte ılımlı şekilde hızlandığına ve tüketici harcamalarının güçlendiğine işaret etti. Diğer yandan ABD'de dün açıklanmaya başlayan ilk çeyrek finansal sonuçların etkisiyle New York borsasında banka hisseleri yükselirken, özellikle teknoloji hisselerinde satış ağırlıklı bir seyir izlendi. Dün açıklanan sonuçlara göre JPMorgan Chase'in 2021'in ilk çeyreğindeki net karı geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 399 yükselerek 14,3 milyar dolar oldu. Aynı dönemde Goldman Sachs'ın net karı yüzde 464 artışla 6,84 milyar dolara, Wells Fargo'nun net karı da yüzde 626 artarak 4,7 milyar dolara çıktı. Bu sonuçlarla dün Goldman Sachs'ın hisseleri yüzde 2'yi aşkın değer kazanırken, Wells Fargo'nun hisseleri yüzde 5'in üzerinde yükseldi. 

‘COIN’ KODUYLA İŞLEM GÖRMEYE BAŞLADI 

ABD'de halka açılan ilk kripto para işlem platformu olan Coinbase'in hisseleri, dün New York borsasında ‘COIN’ koduyla işlem görmeye başladı. Hisse başına referans fiyatı 250 dolar olarak belirlenen Coinbase'in hisseleri, açılışın ardından 420 doların üzerini görse de bu seviyeden gelen satışlarla kazançlarının önemli bir kısmını geri vererek günü 328 dolardan tamamladı. 

AVRO/DOLAR PARİTESİ İSE YÜKSELİŞ EĞİLİMİNİ SÜRDÜREREK 1,1981'E ÇIKTI 

Bu gelişmelerle, dün Dow Jones endeksi yüzde 0,16 değer kazanırken, SP 500 endeksi yüzde 0,41 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,99 düşüş kaydetti. Avrupa borsalarında, veri gündeminin zayıf olmasının da etkisiyle yatırımcıların Kovid-19 aşı çalışmaları ve şirket bilançolarına odaklandığı dünkü işlemlerde karışık bir seyir izlendi. İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,71 ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,04 değer kazanırken, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,17 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,1 düşüş kaydetti. Avro/dolar paritesi ise yükseliş eğilimini sürdürerek, yüzde 0,3 artışla 1,1981'e çıktı. ABD ve Avrupa borsalarındaki karışık seyir, Asya piyasaları ile yeni güne de taşındı. Kapanışa yakın Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,8 değer kaybederken, Güney Kore'de Kospi endeksi yüzde 0,4 yükseldi. Japonya'da ise Kovid-19 vaka sayılarındaki artışın devam etmesi durumunda Tokyo Olimpiyatlarının iptal edilebileceği yönündeki açıklamalar sonrası Nikkei 225 endeksi yatay bir seyir izliyor. 

DOLAR/TL İSE 8,0850 SEVİYESİNDE İŞLEM GÖRÜYOR 

Yurt içinde, dün özellikle banka hisselerinde tepki alımlarının güçlenmesi ile yükselişi ivme kazanan BIST 100 endeksi, yüzde 2,24 değer kazanarak günü 1.409,19 puandan tamamladı. Bankacılık endeksinin yükselişi ise yüzde 3,57 oldu. Dün dolar endeksindeki düşüş eğiliminin etkisiyle yüzde 0,5 değer kaybederek 8,0794'ten kapanış yapan dolar/TL ise bugün bankalararası piyasanın açılışında 8,0850 seviyesinde işlem görüyor. Analistler, bugün yurt içinde TCMB'nin gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu toplantısının, yurt dışında ise ABD'nin sanayi üretimi ve perakende satışları verilerinin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 1.440 puanın direnç, 1.390 ve 1.360 seviyelerinin ise destek konumunda olduğunu bildirdi.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR