Piyasa Duruldu Mu? Altının Gramı 2 Bin 447 Liradan Satılıyor

Altının gram fiyatı, güne yükselişle başlamasının ardından 2 bin 447 lira seviyesinde işlem görüyor.

18.06.2024-12:31 - (Son Güncelleme: 18.06.2024-12:54) Piyasa Duruldu Mu? Altının Gramı 2 Bin 447 Liradan Satılıyor

Dün, altının ons fiyatındaki düşüşe paralel olarak değer kaybeden altının gram fiyatı, günü bir önceki kapanışın yüzde 0,6 altında 2 bin 445 liradan tamamladı. Yeni güne artışla başlayan altının gram fiyatı, saat 09.30 itibarıyla önceki kapanışına göre yüzde 0,1 yükselişle 2 bin 447 lira seviyesinde bulunuyor. Aynı dakikalar itibarıyla çeyrek Altın 4 bin liradan, Cumhuriyet altını ise 15 bin 950 liradan satılıyor.

Ons Fiyatı ve Piyasa Beklentileri

Altının ons fiyatı dün yüzde 0,6 değer kaybıyla 2 bin 319 dolardan günü tamamlarken, şu dakikalarda önceki kapanışının yüzde 0,1 üzerinde 2 bin 321 dolardan alıcı buluyor. ABD Merkez Bankasının (Fed) bu yıl faiz indirimlerine başlayacağına ilişkin beklentiler güçlenmesine karşın, varlık fiyatlamalarındaki belirsizlikler devam ediyor. Bugün yoğun veri gündemi yatırımcıların odağına yerleşti.


Analist Görüşleri ve Ekonomik Veriler

Analistler, ABD'de açıklanan verilerin enflasyonla mücadele kapsamında sıkı duruşun meyvelerinin alındığını gösterdiğini ifade ederek, gelecek dönemde açıklanacak makroekonomik verilerin ekonomide yavaşlama sinyalleri verip vermeyeceğinin yakından takip edileceğini söyledi. Fed yetkililerinin hafta boyunca yapacağı sözle yönlendirmeler yatırımcıların odağında olacak.

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker'in dün yaptığı açıklamada, mevcut tahminlerine dayanarak bu yıl için bir faiz indiriminin uygun olduğunu düşündüğünü ve enflasyonda birkaç ay daha iyileşme görmek istediğini dile getirdiğini hatırlattı.

Bugün Takip Edilecek Veriler

Bugün, Avro Bölgesi'nde Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve ZEW ekonomik güven endeksi, ABD'de ise perakende satışlar, kapasite kullanım oranı ve sanayi üretimi verileri takip edilecek. Teknik açıdan altının ons fiyatında 2 bin 330 ve 2 bin 350 dolar seviyelerinin direnç, 2 bin 300 ve 2 bin 280 doların ise destek konumunda olduğunu belirtti.

Ceren Pekşen
cerenpeksen@haber365.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal