Ozon Terapisi İle Bağışıklık Sistemini Güçlendirebilirsiniz

Uzman Dr. Eren Yıldırım, Kovid-19’a karşı ozon tedavisinin önemini vurgulayarak, 'Kovid-19 enfeksiyonu geçirmeden uygulanan ozon terapi, hastalığın daha hafif seyirde geçirilmesini sağlayabilmektedir.' dedi.

28.01.2021-14:42 - (Son Güncelleme: 28.01.2021-14:42)Ozon Terapisi İle Bağışıklık Sistemini Güçlendirebilirsiniz

Ozon terapi, uygun doz ve doğru malzeme kullanımıyla, bilinen ciddi bir yan etkisi olmayan tamamlayıcı ve destekleyici en önemli tedavi yöntemlerinden biri olarak biliniyor. Ozon tedavisi son dönemde hem yurt dışında hem de Türkiye'de tıbbi tedaviye destek olarak yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Ozon terapinin birçok uygulama yöntemi olduğunu söyleyen VM Medical Park Samsun Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniği’nden Uzm. Dr. Eren Yıldırım, 'Majör ozon terapi, minör ozon terapi, rektal ozon terapi, torbalama yöntemi, lokal kas içi ve eklem içi gibi uygulamalarla bu işlemleri gerçekleştirebiliyoruz. En yaygın uygulama ve bizim de kliniğimizde uyguladığımız yöntem majör ozon terapi ve minör ozon terapinin birlikte uygulanmasıdır' diye konuştu.

İşlem 20 Dakikada Tamamlanıyor

Uzm. Dr. Eren Yıldırım, majör ozon terapi uygulaması hakkında şu bilgileri paylaştı:'Major ozon terapide tamamen kapalı bir sistemle damar yolundan alınan 100 cc kan hastalığa uygun aynı miktarda ozon dozuyla muamele edilerek tekrar hastaya verilmektedir. Bu işlem 15-20 dakikayı geçmeyen bir işlemdir. Burada önemli olan ozon jeneratörünün uygun dozajda ozon üretebilen kalibrasyonlarının düzenli takip edildiği bir cihaz olması ve ayrıca bu işlemde kullanılan malzemelerin mutlaka ozona dayanıklı malzemelerden kullanılmasıdır. Maliyeti düşürme adına kullanılacak ozona dayanıksız malzemeler hastada istenilmeyen yan etkilere neden olabilir. Majör ozon terapi uygulamasından sonra yine hastadan alınan 2-2,5 cc kan hastalığa uygun dozajlama ile aynı miktarda ozonla muamele edilip kalçadan hastaya uygulanmaktadır. Böylece 1 seanslık tedavi tamamlanmış olur' şeklinde konuştu.

Covid -19 Tedavisine Ozon Terapi İle Katkı Sağlanabilir

Bilimsel çalışmalarda ozon terapinin iyileşme kapasitesini azaltan enflamasyon ve oksidatif stresi azalttığı belirtildiğini vurgulayan Uzm. Dr. Yıldırım, 'Bu nedenle ozon terapi özellikle bağışıklık sistemini ilgilendiren hastalıklarda tıbbi tedaviye ek olarak etkili ve destekleyici bir tedavi yöntemidir. Güncel olması nedeniyle Kovid-19 enfeksiyonu geçirmeden uygulanan ozon terapi hastalığın daha hafif seyirde geçirilmesini sağlayabilmektedir. Yine hastalık sırasında ve Kovid-19 enfeksiyonu sonrasında uygulanan ozon terapiyle de hastalığın tedavisine ciddi katkı sağlanmaktadır' ifadelerini kullandı.

Bazı Hastalıklarda Uygulanmıyor

Bazı hastalıklarda bu tedavinin uygulanmadığını hatırlatan Uzm. Dr. Eren Yıldırım, sözlerini şöyle bitirdi: 'Bakla alerjisi, hipertiroidi, masif kanama, yeni geçirilmiş kalp krizi, pankreatit durumlarında ve ozon alerjisi olanlarda ozon tedavisi uygulanmaz. Ozon tedavisinin bilinen yan etkileri baş ağrısı, halsizlik, yorgunluk olup bu etkiler geçicidir. Ancak bu yan etkiler hastanın antioksidan kapasitesine göre yüksek dozda ozon verilmesine ve uygulamadaki farklılıklara bağlıdır. Hastalıklara göre seans sayısı değişmekle birlikte genel uygulama haftada 2 seans olmak üzere toplamda 10-12 seans, sonrasında hastalığa göre ayda 1, ayda 2 veya 3 ayda 1 gibi gerçekleştirilir.'

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR