'Otomotiv Satışları Mart’ta Da Yükselecek, Virüsün Asıl Etkisi Nisan’da Görülecek'

Autofocus Otomotiv Yönetim Danışmanlığı kurucusu Uğur Sakarya, buna rağmen 700 bin adetlik toplam pazar öngörüsünde bir düşüş yaşanmayacağını ve biriken talebin yılın ikinci yarısında pazarı hareketlendireceğinin altını çizdi.

21.03.2020-10:27 - (Son Güncelleme: 21.03.2020-10:25)'Otomotiv Satışları Mart’ta Da Yükselecek, Virüsün Asıl Etkisi Nisan’da Görülecek'

Türkiye'deki otomotiv fabrikalarının bir bölümü üretimi coronavirüs salgını dolayısıyla kısa süreliğine askıya aldı. İhracat pazarları ve iç pazardaki talep de gün geçtikçe düşüyor. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Autofocus Otomotiv Yönetim Danışmanlığı kurucusu Uğur Sakarya, ertelenen talebin yılsonu hedeflerini etkilemeyeceğini vurguladı.

Uğur Sakarya açıklamasında, Ş”ubat ayı sonunda otomotiv pazarının 700 bin adetleri geçebileceği öngörüsünde bulunmuştuk. Fakat hiç hesapta olmayan coronavirüs salgını nedeniyle, neredeyse tüm piyasalarda radikal düşüşler ve üretim kısıtları başladı. Bu da yılın ikinci çeyreğinin otomotiv satışları açısından sıkıntılı geçeceğini gösteriyor. Ancak, ben biriken talebin yılın ikinci yarısında pazarı hareketlendireceğini ve yıl toplamında 700 bin adede ulaşacağımıza inanıyorum” ifadelerini kullandı.

"ASIL DÜŞÜŞ NİSAN AYINDA GÖRÜLECEK"

"Buna rağmen mart ayında markalar, ocak ve şubat aylarında sipariş aldıkları araçları fatura ediyorlar. Görüştüğümüz tüm markaların mart ayında şubat satışlarının yüzde 20 ila yüzde 70 üzerinde satış yapacaklarını biliyoruz. Bu kapsamda, mart ayının 65 bin adetler seviyesinde tamamlanacağını öngörüyorum. Bu da geçen ayın yüzde 38, geçen sene mart ayının ise yüzde 32 üzerinde kapanacağı anlamına geliyor. Ancak, nisan ayında bu adedin bir hayli altında satış gerçekleşecektir" ifadeleriyle devam etti.

"BAYİLER DE SIKINTI YAŞIYOR"

Bayilerin de coronavirüs nedeniyle yaşanan süreçten olumsuz etkilendiğini de kaydeden Uğur Sakarya, bayilerin bu dönemi kısıtlı kadrolarla nöbetleşe çalışarak geçirdiğini ifade etti.

Uğur Sakarya aynı zamanda, bayilerde yeni araç siparişleri alınamadığını, ikinci el araç satışlarının yüzde 50 oranında azaldığını ve günlük servis girişlerinin dahi ciddi oranda düştüğünü de söyledi.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En Çok Okunanlar