Türkiye'nin İlk Yerli Otomobilinin Segmenti Belli Oldu

Türkiye'nin ilk yerli aracı için çalışmalar devam ederken, aracın türü de belli oldu. Yapılan açıklamaya göre araç C segmentinde, SUV ve full elektrikli bir araç olacak.

Türkiye'nin İlk Yerli Otomobilinin Segmenti Belli Oldu

Türkiye'nin İlk Yerli Otomobilinin Segmenti Belli Oldu

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nda olan Anadolu Grubu'nun Otomotiv Grubu Başkanı Bora Koçak, yerli otomobil ile alakalı, "Şu aşamada bizim bildiğimiz, ilk otomobilin C segmentinde, SUV ve full elektrikli bir araç olacağı doğrultusunda." dedi.

Koçak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, otomotiv sektörünün üç temel alanda dönüşüm geçirdiğini ifade etti. Bunlardan birinin araçların tahrik sistemleri olduğunu söyleyen Koçak, içten yanmalı motorlardan elektrikli araçlara, alternatif yakıtlı araçlara geçişin çok hızlandığını söyledi.

Bu hızlanmanın ana nedeninin de elektrikli araçların önünde temel engel olan şarj altyapısının ve menzilinin olduğuna işaret eden Koçak, son dönemde çıkan birkaç ürünle bu performansın yukarı doğru gittiğini ifade etti.

Yerli otomobil çalışmalarının takvime uygun gittiğini ifade eden Koçak, "Takvimden daha önemlisi doğru adımların atılıyor olması. Çok başarılı bir yönetimimiz var. Devamlı olarak işin her aşamasını çok başarılı bir biçimde geçiyorlar. Daha önce konuşulan takvime paralel, artı eksi bir sene içerisinde hedeflere ulaşılabileceğini düşünüyorum. Şu anda önemli bir dönüşüm var. Bu dönüşümde de ciddi bir fırsat var. Bu fırsatı değerlendirip önümüzdeki 4-5 sene içerisinde Türkiye'nin kendi otomobiline kavuşmasını istiyoruz." diye konuştu.

"AŞAMA AŞAMA PLANLADIĞIMIZ GİBİ İLERLİYORUZ"

Koçak, aracın "3. seviye" tabir edilen yüksek teknolojili bir araç olacağını söyleyerek, şunları ifade ediyorum:

"Otomobil üreticisi olduğunuz vakit yalnızca iç pazara dönük bir yapılanma yapmak çok manalı olmuyor. Öncelikle iç pazardaki, cari açığın dengelenmesine katkıyı tesis etmek birinci hedef. İkinci kısımda da ihracat pazarlarına açılmak. Zaten çıkartacağımız ürünün de en az o amaçları destekleyecek olması hususunda çok istekliyiz. Hissedar olarak yönetimden de beklentimiz o doğrultuda. Çok başarılı idare ediyorlar. Aşama aşama planladığımız gibi gidiyoruz."

Hissedar olarak şu aşamada belirlenmiş ve kendilerine ulaşan bir teknik özellik olmadığını söyleyen Koçak, "Şu aşamada bizim bildiğimiz, ilk aracın C segmentinde, SUV ve full elektrikli bir araç olacağı doğrultusunda. Bunun ötesinde herhangi bir teknik bilgiye sahip değilim." dedi.

Son Dakika Otomobil Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Otomobil Haberleri