Otomobil devi o hatayı fark edince binlerce aracını geri çağırdı!

Japon otomobil devi Toyota, park freni ve ön cam arızaları sebebiyle "Sienta" ve "Japan Taxi" model 580 binden fazla aracını geri çağırdı.

23.11.2023-09:15 - (Son Güncelleme: 23.11.2023-17:01) Otomobil devi o hatayı fark edince binlerce aracını geri çağırdı!

Toyota Motor, park frenindeki montaj hatası ve ön camda su sızdırma hataları sebebiyle 580 binden fazla aracını geri çağırdığını duyurdu.

Japonya devlet televizyonu NHK'ye göre Toyota, Japonya Arazi, Altyapı, Ulaştırma ve Turizm Bakanlığına (MLIT) geri çağırma bildirimini iletti.

Bildirim, Mayıs 2015-Mart 2023 döneminde imal edilen "Sienta" ve "Japan Taxi" model 580 binden fazla aracı kapsamakta.

japon araba hata

Çağırılan araçlara ücretsiz muayene

Söz konusu modellerde park freni pedalına cıvataların sıkı şekilde sabitlenmediği ve bu durumun cıvataların gevşeyip düşmesine yol açabileceği duyuruldu.

Arızanın, hem park freninin doğru şekilde devreye girmesini engelleme hem de frenin sürekli etkin kalması dahil riskler taşıdığı ifade edildi.

Arçlardaki bir diğer arızanın ön cam çıtalarının yağmur suyu sızdırabileceği olduğu, ıslanacak kabloların elektrikli sürgülü kapıların açılmasına neden olabileceğinin altı çizildi.

Toyota ayrıca, çağırılan araçlara ülke genelindeki bayilerde ücretsiz muayene uygulanacağını, ihtiyaç halinde parça değişimi yapılacağını duyurdu.


Yaren Eryılmaz
yareneryilmaz@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal