Osmanlı Payitahtı Bursa, Yeniden İhtişamına Kavuşuyor

Osmanlı payitahtı Bursa'da, bölgenin tarihi görkemini yeniden gözler önüne serecek çalışmalar başladı. Yapılan çalışmalar neticesinde Bursa'nın tarihi kimliği daha çok önem kazanacak.

15.09.2020-15:00 - (Son Güncelleme: 15.09.2020-16:42)Osmanlı Payitahtı Bursa, Yeniden İhtişamına Kavuşuyor
Bursa Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, 'Bursa'da tarih ve yeşil yeniden gün yüzüne çıkıyor' sloganıyla çalışma başlatıldı. Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi, Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri, Tarihi Saat Kulesi, Bey Sarayı ve Hisar Bölgesi'ni de içine alan 'Tarih Adası' çalışmaları sürüyor.

Projenin bel kemiği olan Hanlar Bölgesi ve Çarşıbaşı Kentsel Tasarım Projesi'nde Kızılay binasının yıkımı Büyükşehir Belediyesi tarafından tamamlandı. Tophane yamaçlarındaki temizlik çalışmalarında da son aşamaya gelindi. Yürüyüş yolları temizlendi, çalı bitkileri ve erguvanlar dikildi.

Kentin simgelerinden Tarihi Saat Kulesi'nin restorasyonu da sona erdi. İlk olarak Sultan Abdülaziz döneminde 1876'da yaptırılan, bugünkü halini Sultan 2. Abdülhamid döneminde alan Tophane Saat Kulesi, tıpkı ilk günlerindeki gibi ihtişamına kavuştu.

TEMİZLİK KONUSUNDA UYARDI
Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, başladıkları projenin önemli olduğunu belirtti. Aktaş, 'Saat kulesinin restorasyonu bitti ve ışıklandırması yapıldı. Tophane yamaçlarında yıllardır ihmal edilen temizlik çalışmaları da hızla devam ediyor. Temizlik çalışmalarıyla aynı zamanda buradaki kalıntılar da ortaya çıkarılıyor, ışıklandırma çalışmaları yapılıyor. Bu vesileyle tüm hemşehrilerimizden ve tüm misafirlerimizden özellikle şunu istirham ediyorum; gerçekten bu yamaçlarda iş yapmak, çalışmak çok kolay değil. Onlarca arkadaşımız burada çalışıyor. Lütfen çer çöp atarak kirliliğe meydan vermeyelim. Gerçekten temizliği çok zor ve bu güzelliği hep beraber şehir olarak yaşayalım.' açıklamalarında bulundu.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR