Organ nakli bekleyen hastalar zor durumda: ‘‘Toplumsal iyilik hareketine ihtiyaç var!"

Organ nakli tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de çözüm bekleyen hayati konular arasında yer alıyor. Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Organ Nakli Koordinatörü Nilgün Bilal, 2023 yıl sonu verilerini paylaştı. Çok ciddi bir sayı paylaşan Koordinatör Bilal, 33 bin civarında hastanın organ beklediğini ifade ederek, "1 yıl içinde her 100 kişiden sadece 2'si, kadavradan organ nakli şansına sahip olabiliyor" dedi.

24.02.2024-12:25 - (Son Güncelleme: 24.02.2024-17:43) Organ nakli bekleyen hastalar zor durumda: ‘‘Toplumsal iyilik hareketine ihtiyaç var!"

Ülke olarak toplumsal bir iyilik hareketinin başlatılması gerektiğini belirten AÜ Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Enstitüsü Organ Nakli Koordinatörü ve Organ Nakli Koordinatörleri Derneği Başkanı Öğr. Gör. Nilgün Bilal, kadavradan organ bağışı çağrısında bulundu. Türkiye'de 33 bin civarında hastanın Sağlık Bakanlığı'na bağlı ulusal organ bekleme listesinde organ arayışında olduklarını anımsatan Bilal, kadavradan organ bağışının önemine işaret etti.

‘‘Hastalara umut olabilirsiniz!’’

Organ bağışı kararı almanın hasta yakınları için zor olabileceğini söyleyen Bilal, beyin ölümü gerçekleşen kişilerin bir daha hayata dönmeyeceğini belirten Bilal, bu kişilerden bağışlanan organların 7-8 hastaya umut olabileceğini söyledi.

‘‘Beyin ölümü gerçekleşen biri tekrar iyileşemez!’’

Organ nakli bağışı

Binlerce kişinin organ nakli beklediği sırada canından olduğunu aktaran Bilal, beyin ölümü gerçekleşen kişilerin bağışlanan organları sayesinde kadavradan nakil yapılabildiğini söyleyerek sözlerine şu şekilde devam etti: "Canlı vericiden de nakil yapabiliyoruz ama sadece canlı vericiden böbrek ve karaciğer hastaları sağlığına kavuşabiliyor. Canlı verici adayı olmayan böbrek, karaciğer, kalp ve akciğer hastalarının, yaşama tutunmak için sadece beyin ölümü gerçekleşen kişilerden bağışlanan organlara ihtiyacı var. Bu ülkemizde azımsanmayacak kadar büyük bir rakam.’’

‘‘33 bin hasta umut bekliyor!’’

Organ bekleme listesinde yer alan hastaların her geçen gün durumlarının daha kritik olduğunu anımsatan Bilal,"33 bin hasta, onların yakınları ve sevenleri de bir yaşam, bir nefes bekliyor. Beyin ölümü gerçekleşmiş kişiler ya hayattayken vasiyet etmişse ya da aileleri organ bağışı yaparsa bekleyen binlerce kişiye umut olacak, hayata ve sağlığına dönmesini sağlayacaktır. Bağış sayımız maalesef az. Yıllar içinde yaşadığımız birtakım felaketler, pandemi nedeniyle azaldı. Ulusal organ bekleme listesinden 1hastaya organ çıkıp, nakil olma ihtimali yüzde 2. Bir yıl içinde her 100 kişiden sadece 2'si, kadavradan organ nakli şansına sahip olabiliyor" diye konuştu.

Organ bağışı yapma ihtimali: Yüzde 2!

Organ nakli bekleyen hastaların en fazla böbrek hastaları olduğunu söyleyen Bilal, "Diyalize girerek hayatlarını sürdürmeye çalışıyorlar. 26 bin civarında diyalize giren ve organ bekleyen hastamız var. Türkiye'de 2023 yıl sonu verilerine göre; ulusal listeden organ bağışı yapılarak nakil olma şansı yüzde 1,7 civarında. Bu da canlı vericiniz yok, kadavradan böbrek bekliyorsanız; organ bağışı yapılma ihtimaliniz yüzde 2'den az. Bu çok büyük bir umutsuzluk" dedi.

Organ nakli bağışı

2023 yılında ne kadar nakil yapıldı?

Açıklamalarında çeşitli istatistiklere de yer veren ve 2023 yıl sonu kadavradan yapılan organ nakilleri sayısını açıklayan Bilal, "2023 yılında sadece 40 kalp nakli yapıldı. Biliyorsunuz ki kalp nakli, sadece ölen kişilerin organının bağışıyla mümkün. Kadavradan 15 akciğer, 403 böbrek ve 172 hastaya da karaciğer nakli yapıldı" şeklinde verileri paylaştı.

‘‘Beyin ölümü gerçekleşen hastalar organ bağışı yapmalı’’

Kadavradan bağışın daha çok yapılması gerektiğini söyleyen Bilal, "Hepimiz bir gün organ bekleyen hasta olabiliriz. Sevdiklerimiz organ bekleyebilir. Yakınlarımız ve kendimiz için çaresiz kalabiliriz. Tek çaremiz; beyin ölümü gerçekleşen birinin organlarının bağışlanması olabilir. Bu nedenle bu iyilik hareketine toplum olarak katılmalıyız. Hepimiz organ bağışı vasiyetinde bulunabiliriz. Bu organ bağışıyla insanlara umut olmak, hayat olmak için; toplumsal bir iyilik hareketine ihtiyacımız var" uyarılarında bulundu.

Züleyha Koyunoğlu
zuleyhakoyunoglu@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal