O kanun Meclis’te değiştirilecek: Ceza miktarı artacak

Meclis’te hafta yoğun gündemle başlayacak. İlk sırada Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu’nda değişiklik yapılmasını öngören kanun olacak iken kritik bazı başlıklar da TBMM Genel Kurulu gündemine gelecek. İşte detaylar…

10.06.2024-09:33 - (Son Güncelleme: 10.06.2024-17:26) O kanun Meclis’te değiştirilecek: Ceza miktarı artacak

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), yeni haftaya yoğun bir gündem ile giriş yapacak. Türk Silahlı Kuvvetleri personeli, eğitimde şiddetin önlenmesi ve yeni yargı paketi konularında yoğun bir mesai haftası geçirecek olan Meclis, önemli düzenlemeleri görüşmeye devam ediyor.

TSK Personel Kanunu’nda yeni değişiklik

TRT Haber’de yer alan habere göre; Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu'nda değişiklik öngören teklifin birinci bölümünde yer alan ilk 30 madde kabul edildi. Bu maddelere göre, askeri personelin ilişik kesmeyle sonuçlanan disiplin cezalarına denetim yolu açılacak. Ayrıca TSK personelinin kimlik ve görevlerinin sosyal medya uygulamaları başta olmak üzere tüm kitle iletişim araçlarında izinsiz yayınlanması yasaklanacak. Operasyonlar nedeniyle astsubaylık geçiş sınavlarına katılamayan uzman erbaşlara ilave sınav hakkı verilecek. Düzenlemenin yeni haftada tamamlanması bekleniyor.

O kanun Meclis’te değiştirilecek: Ceza miktarı artacak

Eğitimde şiddete ceza yağdırılacak

Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda değişiklik öngören kanun teklifi de bu hafta Meclis Başkanlığı'na sunulacak. Tüm eğitim çalışanlarına yönelik tehdit, hakaret, direnme ve saldırı gibi suçlarda cezalar yüzde 50 oranında artırılacak. Şiddet olaylarında hapis cezası ertelenemeyecek ve doğrudan tutuklama sebebi sayılarak tutuksuz yargılama yolu kapatılacak. Teklif ile Milli Eğitim Akademisi kurulacak ve öğretmen adayları atamalarından önce burada eğitim alacak.

9. Yargı Paketi TBMM'ye geliyor

9'uncu Yargı Paketi'nin de bu hafta Meclis Başkanlığı'na sunulması bekleniyor. Teklifte cezasızlık algısının ortadan kaldırılmasına yönelik düzenlemeler yer alacak. Casusluk faaliyetleri ile etkin mücadele için Türk Ceza Kanunu'na yeni madde eklenecek.

Başıboş köpekler için düzenleme

Başıboş sokak köpekleri sorununun çözümü için de AK Parti grubunda çalışmalar devam edecek. Kurban Bayramı öncesi, siyasi parti genel başkanları da mesajlarını grup toplantılarında verecek.

Kürşat Muratcan Kılıç
kursat@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal