Nöbetçi Eczane Arama Derdine Son!

Nöbetçi eczane arama derdine alternatif çözüm yolu olarak FHM Nanoteknoloji Bor Akademisi desteğiyle İstanbul Gelişim Üniversitesi tarafından "Eczamatik" projesi geliştirildi.

28.07.2017-14:42 - (Son Güncelleme: 28.07.2017-14:26)Nöbetçi Eczane Arama Derdine Son!

Nöbetçi eczane arama derdine alternatif çözüm yolu olarak FHM Nanoteknoloji Bor Akademisi desteğiyle İstanbul Gelişim Üniversitesi tarafından "Eczamatik" projesi geliştirildi.

Proje tamamlandığı zaman nöbetçi eczane aramakta güçlük çekenler, aciliyeti olan ve çok kullanılan ilaçları uygun sıcaklıkta saklayan "Eczamatik"e reçetesini okutarak ilacını alabilecek. İstanbul Gelişim Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada, Türkiye'de ve dünyada insanların nöbetçi eczaneler bulmada çok sıkıntılar yaşadıkları ortaya çıktı. Bu sıkıntıyı halletmek için günün her saati ilaç alınabilecek "Eczamatik (ilaçmatik) projesi" başlatılarak, prototip üretildi.

Proje kapsamında meydana gelen pratik elektronik eczane, 7 gün 24 saat hizmet verebilecek. Nöbetçi eczane bulmakta zorlanan vatandaşlar, doktorun yazdığı reçetedeki bilgileri Eczamatik'e girerek ihtiyaçları olan ilaçlara sahip olacaklar.

Vatandaşlar ilaçların fiyatını, toplamda ne kadar tuttuğunu görebilecek, nakit veya kredi kartı seçenekleri ile ödeme yapabilecek.
Geliştirilen sistemle insanların, eczanenin bulunmadığı, nöbetçi eczanelerin aranmasında yaşanılan sıkıntıların sona erdirilip, o bölgelerde ilaç bulundurmayı hedefliyor.

Her çeşit zorlamaya karşı dayanıklı olarak geliştirilen "Eczamatik" ile aciliyeti olan, çok kullanılan ilaçlar, uygun sıcaklıkta saklanacak ve FHM Nanoteknoloji Bor Akademisinin ürettiği bor katkılı kaplama ile radyasyondan korunacak.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR