NATO'dan Rusya Açıklaması

NATO, Rusya'nın karadenizin bazı bölgeleri ve Kerç Boğazı'na erişim kısıtlaması uygulama planı karşısında endişe duyduklarını açıkladı.

16.04.2021-21:03 - (Son Güncelleme: 17.04.2021-01:52)NATO'dan Rusya Açıklaması

Son dönem de krizin iyice arttığı Karadenizde Rusya'nın bu saldırgan tutumları NATO için sorun olmaya devam ediyor. NATO Sözcüsü Oana Lungescu, Rusya'nın Karadeniz'in bir bölümünde deniz erişimini kısıtlama planları yaptığına ilişkin haberler üzerine açıklama yaptı.

Kerç Boğazı dahil olmak üzere Karadeniz'in bazı kısımlarında Rusya'nın erişimi kısıtlama planlarıyla ilgili haberlerden endişe duyduklarını ifade eden Lungescu, böyle bir hamlenin gayrimeşru olacağını, Rusya'nın istikrarsızlaştırıcı tutumunun daha geniş bir örneğini teşkil edeceğini belirtti.

Açıklamalarına devam eden Lungescu, "Rusya'ya, Azov Denizi'ndeki Ukrayna limanlarına serbest erişimi sağlaması ve serbest seyrüsefere izin vermesi çağrısında bulunuyoruz. Rusya, Kırım'ı yasa dışı ilhakından bu yana yarımada içinde ve çevresinde askeri varlığını ciddi ölçüde artırmıştır. Rusya'nın Kırım'da, Karadeniz'de ve Azov Denizi'nde devam eden askeri mevcudiyetini artırma çalışmaları Ukrayna'nın bağımsızlığına daha büyük tehdit oluşturmakta ve bölgenin istikrarını baltalamaktadır" dedi.

AMAÇ GERGİNLİĞİ DÜŞÜRME VE PROVAKASYONU DURDURMA

Rusya'ya gerginliği acilen düşürme, provokasyonu durdurma ve uluslararası taahhütlerine uyma çağrısında bulunan Lungescu, NATO müttefiklerinin, Kırım'ın Rus tarafından yasa dışı ilhakını tanımadığını ve tanımayacağını hatırlattı.

Lungescu, "Ukrayna'nın uluslararası tanınmış sınırlar içinde egemenliğini ve toprak bütünlüğünü tam olarak destekliyoruz" ifadesine yer verdi.


YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR