Myanmar'da Salgının Bilançosu Giderek Artıyor! Askeri Yönetim Salgına Karşı Korunmak İçin Halkı Dua Okumaya Çağırdı

Myanmar'da koronavirüs salgını içinden çıkılmaz bir hal alınca askeri yönetim, halka Budist duası okuma çağrısında bulundu.

21.07.2021-12:56 - (Son Güncelleme: 21.07.2021-12:56)Myanmar'da Salgının Bilançosu Giderek Artıyor! Askeri Yönetim Salgına Karşı Korunmak İçin Halkı Dua Okumaya Çağırdı

Myanmar'da darbeci askeri yönetim koronavirüs salgını ile mücadele için değişik bir yol izledi. Askeri yönetime bağlı Din ve Kültür İşleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, halka Budizm inancında insanları kıtlık ve afetlere karşı koruduğuna inanılan "Ratana Sutta" duasını her gün evlerinde okumaları tavsiye edildi. Darbe karşıtı Budist rahipler, Bakanlığın açıklamasına sosyal medyada tepki gösterirken bir rahip, Facebook paylaşımında "Halkın duaya değil, oksijene ihtiyacı var." ifadesini kullandı. 

TAYLAND'A SIĞINANLAR KORONAYA YAKALANDI 

Myanmar'da askeri darbenin ardından Tayland'ın kuzey sınırına sığınarak ülkeye kaçak geçiş yapan yüzlerce Myanmarlı sığınmacının Kovid-19'a yakalandığı açıklandı. Taylandlı mültecilere yardım kuruluşu Map Foundation'dan yapılan açıklamada, ülkenin kuzeyindeki turizm kenti Chian Mai'de bu ay içinde 600'ün üzerinde yeni Kovid-19 vakası görüldüğü ve Myanmarlı mültecilerin bu vakaların en az yüzde 30'unu oluşturduğu belirtildi. 1 Şubat askeri darbesinin ardından binlerce darbe karşıtı, Tayland ve Hindistan sınırlarına akın etmişti. 

ASKERİ DARBE 

Myanmar ordusu, 2020'deki genel seçimlerde hile yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede siyasi gerilim yaşanmasının ardından 1 Şubat'ta yönetime el koymuştu. Ordu, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii başta olmak üzere pek çok yetkili ile iktidar partisi yöneticisini gözaltına almış ve bir yıllığına olağanüstü hal ilan etmişti. 

922 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ 

Myanmar ordusunun darbe karşıtı protestocu ve isyancı gruplara silahlı müdahalesi sonucu bugüne kadar 922 kişi hayatını kaybetti, binlerce gösterici gözaltına alındı. Ülkede geniş katılımlı gösteriler sürerken üst düzey hükümet yetkililerinin askeri mahkemede yargılanmalarına devam ediliyor.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR