Müteahhitler Başkanı açıkladı: Türkiye'nin rotası belli oldu

Türk müteahhitler rotayı Ovaköy'den Basra'ya uzanacak Kalkınma Yolu Projesi'ne çevirdi. TMB Başkanı Erdal Eren, 'Siyasi ilişkilerimizin düzelmesiyle dikkatimizi özellikle Körfez ülkelerine çevirdik. İşte deaylar...

21.12.2023-16:47 - (Son Güncelleme: 21.12.2023-16:47) Müteahhitler Başkanı açıkladı: Türkiye'nin rotası belli oldu

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren, Basra Körfezi'nden Türkiye'ye kara ve demir yolu ağıyla ulaşacak Kalkınma Yolu Projesi'nde atılacak adımların Türk müteahhitler için büyük önem taşıdığına değindi.

“Dikkatimizi Körfez’e çevirdik”

Eren, Kovid-19 salgını ve Rusya-Ukrayna Savaşı'nın sektörü iş gücü, enerji ve emtia fiyatları itibarıyla derinden etkilediğini belirtti. Bu süreçte yeni hedef ülkeler üzerinde yoğunlaştıklarını dile getiren Erdal Eren, "Siyasi ilişkilerimizin düzelmesiyle dikkatimizi özellikle Körfez ülkelerine çevirdik. Başta Suudi Arabistan ve Irak olmak üzere bölgedeki varlığımızı artıracak faaliyetlere odaklandık" dedi.

“Bu yıl dünyada ikinci olduk”

Irak'ta gerçekleştirilecek alt ve üstyapı projelerinde de işbirliği yaptıklarını bildiren Eren, "Basra Körfezi'nden Türkiye'ye kara ve demir yolu ağıyla ulaşacak Kalkınma Yolu Projesi'nde atılacak adımların müteahhitlerimiz için öneminin büyük olacağına inanıyoruz. Yurt dışı müteahhitlik hizmetlerimizin uluslararası proje portföy büyüklüğü 135 ülkede üstlenilen 12 bine yakın projeyle 500 milyar dolara ulaştı. Yeni pazarlara açılıp yeni projeler üstlenerek Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi Listesi'ne giren 40 firmamızla bu yıl dünya ikinciliğimizi muhafaza ettik. Önümüzdeki dönemde yurt dışında her yıl üstleneceğimiz yeni proje tutarı hedefimizi kısa vadede 20 milyar Dolar, orta vadede ise 50 milyar dolar olarak belirledik."

Erdal Eren

Tüketiciler ve Müteahhitler mağdur

Müteahhitlerin ve tüketicilerin finansmana erişim sorunu yaşadığına, bunun da konut sektöründe yavaşlamaya neden olduğuna işaret eden Eren, kamu arazilerinin imara açılması, mülkiyeti devlette kalmak üzere sosyal konutların inşasında atılan adımlar ile kentsel dönüşüm düzenlemelerini olumlu bulduklarını vurguladı.

“Türk müteahhitler daha fazla yurt dışına açılacak”

Tasarruf tedbirleri kapsamında zorunlu haller dışında 2024 yılı yatırım programına yeni proje alınmayacağına yönelik genelgeyi hatırlatan Eren, "Bu karar, kamuya iş yapan müteahhitlerimizin, yeni yılda kamudan yeni proje alamayacağını göstermektedir. Bu nedenle yeni yılın Türk müteahhitlerinin yurt dışındaki başarılı işlerine daha fazla önem verdiği bir yıl olacağını öngörmekteyiz. Öte yandan, çağın hep bir adım önünde olma vizyonuyla hem ülkemize hem sektörümüze öncülük etmeye devam ediyoruz. Her fırsatta işaret ettiğimiz sürdürülebilirlik ve yeşil dönüşüm çalışmaları kapsamında yurt içi ve dışında birçok kurum ve kuruluşla önemli çalışmalar yürüttük. Önümüzdeki dönemde de bu konudaki faaliyetlerimizi daha da geliştirip, artıracağız” ifadelerini kullandı.

(AA)

Abdullah Şaşkın
abdullahsaskin@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal