Müşteki Sanık Ne Demek?

Hukuki bir terim olarak önümüze çıkan müşteki sanık kelimesinin anlamı zaman zamann araştırmalara konu oluyor. Buna göre müşteki sanık ne demek? Müşteki sanık ne anlama gelmektedir? TDK anlamı ile müşteki sanık...

04.02.2021-16:20 - (Son Güncelleme: 04.02.2021-16:20)Müşteki Sanık Ne Demek?

Hukukta karşımıza çıkan terimlerden biri olan müşteki sanık kavramının anlamı merak ediliyor. Buna göre müşteki sanık ne demek? Müşteki sanık anlamı nedir? Müşteki sanık ne anlama gelmektedir? TDK müşteki sanık ne demek?

MÜŞTEKİ NE DEMEK?

Müşteki ne demek? Müşteki sözcüğü içinde bulunduğu halden yakınan kimseler için kullanılmaktadır. Müşteki, suçtan zarar gören, mağdur, şikayetçidir. Herhangi bir suç yüzünden mahkemeye çıkarılan kimsenin, kendisinin de şikayetçi olması halidir. 

MÜŞTEKİ SANIK NE DEMEK?

Bir kişinin müşteki sanık olabilmesi için haklı sebeplerinin bulunması gerekmektedir. Aksi halde yalnızca sanık olarak yargılanması gerekir.

Müşteki sanık olabilmek için bu kimsenin mağdur edilmesi şartı vardır. Örnek verecek olursak bir kavga olayını ele alalım. Sanık olarak mahkemeye çıkarılan kimse, kavga olayında ağır tahrik edilmişse, müşteki sanık olabilir. 

Söz konusu olan kişinin kavgaya karışma sebebi, kendisine yapılan ağır hakaret olabilir. Ya da yapılan bir tehdit, saldırıcı sonucu kavgaya karışmış olabilir. Bu durumda elinde haklı sebepleri olacağından dolayı müşteki sanık olabilir.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal