Murat Kurum Müsilaj Temizliğiyle İlgili Güncel Durumu Paylaştı

Bakan Murat Kurum, sosyal medya hesabından Marmara'daki müsilaj temizliğine ilişkin güncel durumu paylaştı.

19.06.2021-14:13 - (Son Güncelleme: 19.06.2021-15:57)Murat Kurum Müsilaj Temizliğiyle İlgili Güncel Durumu Paylaştı

Marmara Denizi'ne kıyısı olan 7 ilde başlatılan müsilaj seferberliği başarıyla devam ederken, soruna en somut çözüm İstanbul Üniversitesi'nden gelmişti.

Üniversitenin Çevre ve Şehircilik ile Tarım ve Orman Bakanlıklarının onayıyla başlatılan pilot çalışmaları başarıyla sonuçlandı. Böylelikle çalışmalar üniversitenin 'Deniz bakteri izolatları' çözümüyle desteklenmeye başladı.

4 BİN 202 METREKÜP MÜSİLAJ TOPLANDI

11. günün geride kaldığı çalışmalarla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, son detayları açıkladı.

Temizliğe ara vermeden ve her gün daha da yoğunlaşarak devam ettiklerini aktaran Bakan Murat Kurum; ‘Müsilaj temizliğimizin 11'inci gününde de 356 metreküp ile toplamda 4 bin 202 metreküp müsilajı temizleyerek düzenli depolama sahalarına gönderdik.’ Açıklaması yaptı.

Ayrıca, Kurum, 18 Haziran itibarıyla İstanbul'da 1361, Kocaeli 298, Bursa 132, Tekirdağ'da 152, Balıkesir'de 416, Çanakkale 348, Yalova'da ise 1495 metreküp müsilajın 255 bölgedeki çalışmalarla temizlediklerini vurguladı.

‘12 MİLYON 835 BİN LİRA CEZA UYGULANDI’

Denetim çalışmalarına da hız kesmeden devam ettiklerine işaret eden Kurum; ‘Gerçekleştirdiğimiz 4 bin 396 denetimde mevzuata aykırı davranan işletmelere 12 milyon 835 bin lira idari para cezası uyguladık. Marmara Denizimizin temizliğinde, sahada 1550 arkadaşımızla çalışıyoruz. İstanbul Üniversitesi ile organik bakteriyle deniz yüzeyindeki müsilajın ayrışmasına dair çalışma yürütüyoruz.’ İfadelerine yer verdi.

‘OKSİJEN SEVİYESİNİ ARTIRACAK PROJEMİZ BAŞLIYOR’

Kurum; ‘Salı günü denizimizde, iki yerde oksijen seviyesini artıracak projemizi başlatacağız. Marmara Denizi'ni Koruma Eylem Planımız çerçevesinde, sahada gece gündüz demeden el birliğiyle çalışıyoruz. 'Marmara Hepimizin' anlayışıyla hareket ediyoruz." dedi.

DOĞAL ORTAMDA YOK ETME

İ.Ü Su Bilimleri Fakültesi Deniz Biyolojisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülşen Altuğ ve ekibi tarafından müsilajın doğal ortamında yararlı bakterilerle yok edilmesi için başlatılan pilot çalışma, Yenikapı Yediemin Limanı'nda müsilajın olduğu alan bariyerlerle çevrilerek yürütülmüştü.

Prof. Altuğ ve ekibi tarafından müsilajın olduğu doğal ortama, daha önce denizden izole edilerek laboratuvarda uyutulan ve metabolik özellikleri müsilajı ayrıştırmaya uygun bakteriler arasından seçilen yerli bakteriler her gün sabah ve akşam uygulanmıştı. Çalışma sonucunda deniz yüzeyindeki müsilaj, deniz bakteri izolatlarıyla temizlenmişti.

ATMAK YERİNE GÜBREYE DÖNÜŞTÜRMEK FIRSAT OLABİLİR!

Marmara Denizi'nde görülen müsilajla ilgili kurumlar bir araya gelerek seferberlik ilân ederken, Balıkesir’in Edremit ilçesinde AR-GE firması sahibi Faruk Durukan yaptıkları çalışma sonucunda müsilaj örneklerinden yapılan çalışmalar ile gübre üretilebileceğini ifade etti.

Faruk Durukan, atık müsilajlardan gübre yapılabileceğini ifade ederek; ‘Deniz salyasının gübre olması konusunda yaptığımız çeşitli çalışmalar var. Bu görmüş olduğunuz deniz salyasının kurutulmuş hali. Vakum altında kurutulmuştur. Değerlerine bakıldığı zaman gübre değerlerine uygun olduğunu görüyoruz. Bunun için gübrenin fermente edilmesi gerekmektedir. Bunun için tesis gerekir’ dedi.

Çıkan atıkların ekonomiye kazandırılmasına yardımcı olabileceklerini ifade eden Faruk Durukan; ‘Bizim bu çalışmamız mevcut olan problemi yok etme ile ilgili olmaktan ziyade, çıkan malzemenin ekonomiye kazandırılmasıyla ilgili. Şu ânda yedi, sekiz bölgede araştırma yaparak ağır metallerin içerisindeki değerlerine göre, ağır metallerin alınması gerekecektir. Onunla ilgili çalışmalarımız devam ediyor’ şeklinde konuştu.

Edremit ilçesindeki AR-GE firmasının laboratuvarlarında vakum yöntemiyle kurutulan müsilaj fermente edildikten sonra gübre olarak kullanılabilecek.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal