Murat Kurum İstanbul’un ulaşım çilesini bitirecek projelerini tek tek açıkladı!

31 Mart yerel seçimine, iki hafta gibi kısa bir süre kaldı. Yedi tepeli şehir İstanbul’a da talip olanların vaatlerinin başında trafik sorunu geliyor. Cumhur İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı Murat Kurum, katıldığı bir TV programında ulaşım sorununu ortadan kaldıracaklarını belirterek, detaylı projelerini kendisini izleyenlere aktardı. İşte detaylar…

15.03.2024-10:34 - (Son Güncelleme: 15.03.2024-17:11)

Türkiye genelinde seçim hazırlıkları son hızıyla devam ediyor. İBB adayı Murat Kurum’da bu hazırlık sürecinde projelerini aktarmaya devam ediyor. İstanbul’un çilesi trafik sorununu ortadan kaldıracağını aktaran Kurum şunları belirtti: "Ulaşımda hedefimiz ikinci 5 yılda da 1004 km'ye metro hattını çıkararak ulaşım çilesini tamamen ortadan kaldırmayı hedefliyoruz" dedi.

‘‘Maalesef becerikli ekiplerle çalışılmıyor!’’

Murat Kurum İstanbul’un ulaşım çilesini bitirecek projelerini tek tek açıkladı!

Cumhur İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkan adayı Murat Kurum, TGRT Haber'de Gündem Özel'e katılarak soruları yanıtladı. Ulaşım sorununa çözüm olacak projelerini açıklayan Kurum'un ifadeleri şu şekilde: "İstanbul'da 16 milyon vatandaşımız var. Araçlar sürekli artacak, nüfus her zaman artacak. Şu dönemde hatta nüfus düştü bile. Devlette devamlılık esastır. 2014'te 49 dakika olan ortalama yolculuk süresi 45 dakikadan 64 dakikaya çıkmış. Ortalama hız 60 kilometreden 42 kilometreye inmiş. Yatırım yapılmazsa böyle olur. Biz şimdiki metro hattını artıracağız. İstanbul'da mevcut ulaşımın yüzde 26'sı raylı sistem. Biz bunu 2029'a kadar yüzde 37'ye çıkarmayı planlıyoruz. 2034'te ise yüzde 48'e çıkarmak istiyoruz. Deniz yolunu da yüzde 2'den yüzde 4'e çıkarmak istiyoruz. Şimdi metroya gidince 'ne zaman metro gelecek, metro bozulur mu?' diye düşünüyoruz. 348 km metro hattını 650 km'ye kadar çıkarmak istiyoruz. İstanbul’da denizi kullanmak istiyoruz. Zarar edecek olsak da deniz ulaşımını artıracağız. TÜYAP'tan başlayıp Söğütlüçeşme'ye giden bir hat açacağız. Maalesef becerikli ekiplerle çalışılmıyor. Araçların bakımı yapılmıyor. Vatandaşımız metroya ve metrobüse binerken tedirgin oluyor, aslında gurur duymalı. İBB'nin yönetim kadrosunu 'rant' alanı olarak görüyorlar. Benim Ankara'da dayım yok, ben liyakatle işimi yapacağım. Bizdeki anlayış tamamen bu."

‘‘İstanbul’un ulaşım yükü azalacak!’’

Murat Kurum İstanbul’un ulaşım çilesini bitirecek projelerini tek tek açıkladı!

"Hedefimiz ikinci 5 yılda da 1004 km'ye metro hattını çıkararak ulaşım çilesini tamamen ortadan kaldırmak’’ olduğunu söyleyen kurum İstanbul ulaşımı hakkında şunları kaydetti: "Vezneciler'den başlayacak olan ve Mescidiselam'a giden ve şehrin Kuzey'indeki trafiği rahatlatacak bir hat açacağız. Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan Kurtköy bağlantısını açacağız. Bu hatlar İstanbul'un yükünü alacak. Ulaşımda hedefimiz ikinci 5 yılda da 1004 km'ye metro hattını çıkararak ulaşım çilesini tamamen ortadan kaldırmak. İstanbullular en yakın metro istasyonuna 5 dakikada gidecek şekilde yapıyoruz."

‘‘Aktarmalı seferlerimiz ücretsiz olacak!’’

Murat Kurum İstanbul’un ulaşım çilesini bitirecek projelerini tek tek açıkladı!

En büyük rakibi olarak görünen Ekrem İmamoğlu’na da eleştirilerde bulunan Kurum sözlerini şu şekilde tamamladı: "İmamoğlu'nun korkulu rüyası oldum. Nerede benim adımı duysa 'Murat Kurum' diyor. Benim ismimi daha çok duyacak. Telaşlı bir şekilde durumunu yansıtıyor. Bu bakış açısı İstanbul'u bir yere götüremez. İstanbul’da deniz ulaşımını 2 katına çıkartmak istiyoruz. Yeni arabalı seferlerimiz olacak. İstanbul’da denizi kullanmak istiyoruz. Zarar edecek olsak da deniz ulaşımını artıracağız. Bütün hatlarımız vızır vızır işleyecek. Aktarmalı seferlerimiz ücretsiz olacak. İki yakaya iki büyük tünel açacağız. Avrupa'ya 88 Anadolu'ya da 34 km tünel açacağız. Bunlar bırakın yapmayı beton döktüler. Alternatif güzergah olmazsa trafik sorunu düzelmez. Yapacağımız tünellerle alternatif güzergahlar olacak. Çayırbaşı'ndan tünele giren bir vatandaş Bayrampaşa'ya kadar kesintisiz ulaşım yapacak. Sizin binanızın (TGRT stüdyoları) önü bile hala trafik dolu. Artık 21. yüzyılda bunları bitirmemiz lazım. Yap-işlet-devret kullanacağız, yurt dışı kaynak kullanacağız ve bir şekilde yapacağız. Motor ve bisiklet yolları yapacağız. Herkesin ihtiyacını karşılayacak bir çalışma yürüteceğiz."

Züleyha Koyunoğlu
zuleyhakoyunoglu@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal