MSB: 'Yeni Bir Harekat İcra Edilmesine Gerek Kalmadı'

Milli Savunma Bakanlığı, "Mevcut harekat alanımız dışında bu aşamada yeni bir harekat icra edilmesine gerek kalmamıştır." açıklamasını yaptı.

23.10.2019-09:02 - (Son Güncelleme: 23.10.2019-13:13)

Milli Savunma Bakanlığından, Suriye meselesinde Türkiye ile Rusya Federasyonu arasında yapılan mutabakat dahilinde Barış Pınarı Harekat alanı dışında yeni bir harekat icra edilmesine gerek kalmadığı açıklandı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Barış Pınarı Harekatı ile ilgili son gelişmelere yönelik 6 maddelik bir bildiri halindedir.

Açıklamada, 17 Ekim'de Fırat'ın doğusuna yönelik Türkiye ile ABD arasında anlaşma yapıldığını ve bu çerçevede Barış Pınarı Harekatı'na 120 saat ara verildiği hatırlatılarak, "Bugüne kadar tarafımızdan mutabakata varılan hususların yerine getirilmesinde gerekli hassasiyet gösterilmiştir." cümlesine yer verdi.

Sürenin sonunda ABD tarafından PKK/YPG'nin bölgeden çekilmesinin sonlandığını bildiren açıklamada, şunlar aktarıldı: 

"22 Ekim tarihinde Soçi'de Sayın Cumhurbaşkanımız ile Rusya Federasyonu Devlet Başkanı arasında varılan mutabakat kapsamında bugünden itibaren Rusya Federasyonu ile müşterek çalışmalara başlanacaktır. 

Barış Pınarı Harekat alanı dışındaki hudutlarımızın güvenliği ve YPG terör örgütü unsurlarının 30 kilometre dışına çıkarılmasına yönelik esasları da içeren anılan mutabakat çerçevesinde mevcut harekat alanımız dışında bu aşamada yeni bir harekat icra edilmesine gerek kalmamıştır." 

"Terörle mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir" 

Türkiye'nin sınırlarının güneyinde bir terör koridorunun oluşmasına asla müsaade etmeyeceği, terörle mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceği belirtilen açıklamada, "Böylece bölgede bir barış koridoru oluşturmak suretiyle yerlerinden edilmiş Suriyeli kardeşlerimizin gönüllü ve güvenli bir şekilde evlerine ve topraklarına dönmesi sağlanacaktır." cümleleri yer aldı.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırınız.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR