Milyonlarca kişi korku içinde: Bakanlık 66 ürün için inceleme başlattı

Sağlık Bakanlığı, nezle ve gripte yaşanan burun tıkanıklığını gidermek için kullanılan 66 ürün hakkında inceleme başlattı. Söz konusu ürünlerin satışı durduruldu. İşte detaylar…

22.09.2023-09:27 - (Son Güncelleme: 22.09.2023-17:23) Milyonlarca kişi korku içinde: Bakanlık 66 ürün için inceleme başlattı

Sağlık Bakanlığı, çocuklar başta olmak üzere milyonlarca kişinin nezle ve gripte yaşanan burun tıkanıklığını gidermek için kullandığı nazal kitler hakkında inceleme başlattığını duyurdu. Bu ürünlerin yasaklanması ise aileleri korkuttu.

Bakanlık 66 ürün için inceleme başlattı

Nezlede gripte yetişkin çocuk fark etmiyor, bunlar tıkanınca o nazal kitler devreye giriyor. Ancak o kitler hakkında inceleme başlatıldı. Bakanlık inceleme sonuçlanasıya kadar 66 ürünün de satışını durdurdu.

Bakanlığın yasakladığını ilan ettiği ürünler eczanelerde yok ama bazılarının halen internetten satışına devam ediliyor.

Sağlık Bakanlığı

İçlerinde ne olduğu bilinmeyen bir madde var

Bir eczacı "Hatta bakın bir markanın ürünün içinde 'ürünün içinde ne olduğu belli olmayan bir madde var' diye tuhaf bir yorumda bulunulmuş" dedi. Bir başka eczacı, "Çok çeşitli firmalar tarafından üretilmeye başlandı. Bakanlık kontrol etme gereksinimi duydu. İlacın internetten değil, eczaneden alınmasını öneriyoruz" dedi.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu ise "Yasaklanması tabi apayrı bir olay. Uygunsuz içerikler olabilir, istenen oranda yoğunluk sağlanmamış olabilir. Aslında burun mukozası için serum fizyolojiye de gerek yoktur. Normal suyu direk kullanabilirler." dedi.

Aileler korkuya kapıldı

Kanal D Haber'in haberine göre Bakanlığın kararı bu ürünleri kullanan ailelerde korkuya neden oldu. Uzmanların tavsiyesi ise kaynatılmış ve soğutulmuş suyla bebeklerin çocukların burunlarının temizlenmesi.

Kürşat Muratcan Kılıç
muratcankilic@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal