Meteoroloji Güncel Hava Durumu Tahminini Paylaştı: Önleminizi Alın!

Meteoroloji'den yapılan son tahminlere göre, Marmara, Ege, Batı Akdeniz ile Batı Karadeniz ve İç Anadolu'nun batısı sağanak yağışlı. Yağışların Kocaeli, Bursa, İzmir, Muğla, Çanakkale ve Balıkesir'de kuvvetli olması bekleniyor.

10.11.2021-14:38 - (Son Güncelleme: 18.12.2021-11:24)

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bugün itibari ile Türkiye genelinde etkili olacak kuvvetli yağış konusunda vatandaşları uyardı. Meteoroloji'den yapılan son tahminlere göre, Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu’da yağmur ve sağanak yağışlı. Yağışların; kıyı kesimler ile Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu'da yağmur ve sağanak, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve karın kuvvetli olması bekleniyor. Diğer yandan Akdeniz Bölgesi'nde kuvvetli lodos da etkili olacak. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemizin kuzey, iç ve batı kesimlerinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun doğusu, Mersin, Eskişehir, Bolu, Düzce, Karabük, Zonguldak çevreleri, Ankara’nın batı kesimleri ile Doğu Akdeniz’in Toroslar kesiminin yağmur ve sağanak, Kıyı Ege ile Batı ve Orta Akdeniz kıyılarının yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların bu sabah saatlerinde Kocaeli ve Bursa çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Doğu kesimlerde sabah ve gece saatlerinde yer yer pus ve sis bekleniyor. Hava sıcaklıklarının iç Ege ile Batı Karadeniz kıyılarında 3 ila 5 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın genellikle güney ve güneydoğu, Güneydoğu Anadolu'da kuzeyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Akdeniz’in iç kesimlerinde güneyli yönlerden kuvvetli (40-70 km/sa) olarak esmesi bekleniyor.

İSTANBUL VALİLİĞİ UYARDI

İstanbul Valiliği'nden de son dakika açıklaması geldi. Sosyal medyadan duyurulan hava durumu uyarısında şu ifadelere yer verildi:

KUVVETLİ RÜZGAR ETKİLİ OLACAK

Meteorolojik verilere göre; ülke genelinde çok bulutlu ve yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; kıyı kesimler ile Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu'da yağmur ve sağanak yağış beklenirken, yağış alan diğer illerde karışık yağmur ve kar yağışlı bekleniyor.

İSTANBUL'DA FIRTINA BEKLENİYOR

İstanbul Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi'nin değerlendirmelerine göre; rüzgârın; Marmara Denizi'nde yarın (14.12.2021 Salı) öğle saatlerinden itibaren kuzey ve kuzeydoğudan 6 ila 8 kuvvetinde (50-75 km/sa) fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

Son Dakika: Meteoroloji'den kuvvetli yağış ve sis uyarısı! 'Marmara'ya cuma akşamı kar gelebilir'

DON VE SİS UYARISI

Fırtınanın Çarşamba günü (15.12.2021) öğle saatlerinde etkisini kaybetmesi bekleniyor. Öte yandan Van, Bitlis, Muş, Hakkari için buzlanma, don ve sis uyarısı yapıldı. Rüzgar, doğu ve kuzeyden hafif, zaman zaman orta kuvvette, Van Gölü'nde ise saatte 2 ila 4 kuvvetinde esecek.

İl merkezleri için en yüksek sıcaklığın Hakkari'de 11, Van'da 10, Bitlis'te 9 ve Muş'ta 7 derece olması bekleniyor. Bölgede buzlanma, don ve sis ile ulaşımda yaşanabilecek aksaklıklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

ANTALYA'YA KAR UYARISI

Ayrıca Antalya'nın doğu ilçeleri için 2 gün kuvvetli sağanak ve kuvvetli kar yağışı uyarısında bulundu.

Meteoroloji 4. Bölge Müdürü Mehmet Latif Gültekin, yarın akşam saatlerinden itibaren özellikle Alacabel Mevkii'nde kuvvetli kar yağışı beklendiğini belirtti.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların bu sabah saatlerinde Çanakkale'nin doğusu, Balıkesir’in güneybatısı, Bursa'nın güneyi, Konya'nın güney ve batısı, Burdur'un güney ve doğusunun yüksekleri, Isparta, Antalya, Mersin çevreleri, Eskişehir, Kütahya, Afyonkarahisar, Denizli'nin yüksekleri ile Muğla'nın Yüksekleri, Adıyaman, Diyarbakır, Batman, Bingöl, Muş, Bitlis ve Siirt yer yer kuvvetli olması beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar, ulaşımda aksamalar gibi yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI

Rüzgârın; Akdeniz’in iç kesimlerinde güneyli yönlerden kuvvetli (40-60 km/sa) olarak esmesi beklendiğinden çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi, toz savrulması, ulaşımda aksamalar ile soba ve baca gazı zehirlenmeleri gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

TÜRKİYE GENELİ İLLERE GÖRE HAVA DURUMU

İSTANBUL °C, 6°C

Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı

ANKARA °C, 16°C

Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren batı kesimleri yağmur ve sağanak yağışlı

İZMİR °C, 12°C

Çok bulutlu, sağanak yağışlı

ANTALYA °C, 14°C

Çok bulutlu sağanak yağışlı, yüksek kesimleri kuvvetli kar yağışlı

ZONGULDAK °C, 7°C

Çok bulutlu ve aralıklı yağışlı. Kıyılarda yağmur ve sağanak yağışlı iç kesimlerde kar yağışlı

TRABZON °C, 11°C

çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı

ERZURUM °C, 2°C

Çok bulutlu, kar yağışlı

DİYARBAKIR °C, 10°C

Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal