Meteoroloji açıkladı Türkiye teslim olacak!

Meteoroloji 25 Aralık hava durumu raporunu yayımladı. Raporda, sıcaklıkların mevsim normallerinde ve yer yer de sağanak yağışlı geçeceği belirtildi. Doğu illerimizde yoğun kar yağışının etkili olması bekleniyor. Peki yılbaşında hava durumu nasıl olacak?

25.12.2023-09:17 - (Son Güncelleme: 25.12.2023-17:58) Meteoroloji açıkladı Türkiye teslim olacak!

Son değerlendirmelere göre, Doğu illerimizde yoğun kar yağışı etkili olurken Batı illerimiz de ise soğuk ve yağışlı hava yerini güneşli bir havaya bırakacak. Ülkemizin kuzey ve doğu kesimlerinin parçalı ve çok bulutlu, Doğu Karadeniz ve Hatay çevrelerinin yağmur ve sağanak, Doğu Anadolu, Sivas, Tokat ve Siirt çevreleri ile Diyarbakır ve Batman'ın kuzey ilçelerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Artvin ve Hakkâri çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

Türkiye’de bazı bölgelerinde hava sıcaklığı artacak

Türkiye’de hava sıcaklığı, Batı ve Orta Karadeniz'de 2° ila 8° artacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı ve yurt genelinde mevsim normallerinin üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor. Rüzgâr ise genellikle güney ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'da güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına şeklinde (40-70 km/saat) esmesi bekleniyor.

Doğu Bölgesi kara teslim olacak

Yağışların; Artvin kıyılarında kuvvetli yağmur ve sağanak (30-60 kg/m²), Artvin'in iç ve yüksek kesimleri ile Hakkâri çevrelerinde kuvvetli karla karışık yağmur ve kar (20-30 cm. kar yüksekliği) şeklinde görülmesi beklendiğinden sel, su baskını, ulaşımda aksamalar, kar yağışı alması beklenen yerlerde buzlanma ve don olayı ile bölgenin yüksek ve dağlık kesimlerinde tipi şeklinde kar yağışı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Karadeniz Bölgesi’ne rüzgâr uyarısı

Rüzgârın; Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'da güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına şeklinde (40-70 km/saat) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Türkiye de rüzgar uyarısı

Bölgelerimize Göre Hava Durumu
MARMARA BÖLGESİ

Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Gece ve sabah saatlerinde yer yer pus ve sis bekleniyor.

ÇANAKKALE 12°C, 19°C Az bulutlu

EDİRNE 3°C, 15°C Az bulutlu

İstanbul 11°C, 16°C Parçalı ve az bulutlu

KOCAELİ 8°C, 20°C Parçalı ve az bulutlu

EGE BÖLGESİ

Az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Gece ve sabah saatlerinde iç kesimlerinde yer yer pus ve sis bekleniyor.

A.KARAHİSAR 2°C, 13°C Az bulutlu

DENİZLİ 7°C, 18°C Az bulutlu

İZMİR 10°C, 18°C Az bulutlu ve açık

MUĞLA 5°C, 16°C Az bulutlu ve açık

AKDENİZ BÖLGESİ

sisli hava

Az bulutlu, doğusunun parçalı ve çok bulutlu, bu akşam ve gece saatlerinde Hatay çevrelerinin sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Gece ve sabah saatlerinde iç kesimlerinde yer yer pus ve sis bekleniyor.

Adana 7°C, 21°C Parçalı ve çok bulutlu

ANTALYA 11°C, 21°C Az bulutlu

HATAY 8°C, 17°C Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam ve gece saatlerinde sağanak yağışlı

MERSİN 9°C, 21°C Parçalı ve az bulutlu

İÇ ANADOLU BÖLGESİ

Parçalı ve az bulutlu, doğusunun çok bulutlu, bu akşam saatlerinde Sivas çevrelerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Gece ve sabah saatlerinde yer yer pus ve sis bekleniyor.

Ankara 3°C, 12°C Parçalı ve az bulutlu

ESKİŞEHİR 3°C, 13°C Parçalı ve az bulutlu

KONYA 0°C, 14°C Az bulutlu

SİVAS 0°C, 9°C Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam saatlerinde karla karışık yağmur ve kar yağışlı

BATI KARADENİZ BÖLGESİ

Parçalı ve yer yer çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Gece ve sabah saatlerinde iç kesimlerinde yer yer pus ve sis bekleniyor.

BOLU 1°C, 11°C Parçalı ve çok bulutlu

DÜZCE 6°C, 19°C Parçalı bulutlu

KASTAMONU -1°C, 7°C Parçalı ve çok bulutlu

ZONGULDAK 7°C, 18°C Parçalı bulutlu

ORTA ve DOĞU KARADENİZ BÖLGESİ

Parçalı ve çok bulutlu, Doğu Karadeniz ile Tokat çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Kıyılarda yağmur ve sağanak, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülmesi beklenen yağışların, Artvin çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgârın, iç kesimlerinde güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına şeklinde (40-70 km/saat) esmesi bekleniyor.

ARTVİN -1°C, 5°C Çok bulutlu, kıyılarının yağmurlu, iç ve yüksek kesimlerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, kuvvetli olması bekleniyor.

SAMSUN 4°C, 17°C Parçalı ve çok bulutlu

TOKAT 2°C, 11°C Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam saatlerinde karla karışık yağmur ve kar yağışlı

TRABZON 4°C, 15°C Çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu

DOĞU ANADOLU BÖLGESİ

Parçalı ve çok bulutlu, Malatya hariç bölge genelinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, bu akşam saatlerinde Hakkâri çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgârın, bölge genelinde güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına şeklinde (40-70 km/saat) esmesi bekleniyor.

ERZURUM -7°C, 2°C Çok bulutlu, bu akşam saatlerinde kar yağışlı

HAKKÂRİ -1°C, 4°C Çok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, bu akşam saatlerinde kuvvetli olması bekleniyor.

MALATYA -1°C, 12°C Parçalı ve çok bulutlu

VAN -2°C, 6°C Çok bulutlu, bu akşam ve gece saatlerinde kar yağışlı

GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ

Parçalı ve az bulutlu, yer yer çok bulutlu, bu akşam saatlerinde Siirt çevreleri ile Diyarbakır ve Batman'ın kuzey ilçelerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Gece ve sabah saatlerinde yer yer pus ve sis bekleniyor.

DİYARBAKIR -1°C, 11°C Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam saatlerinde kuzey ilçeleri kar yağışlı

GAZİANTEP 4°C, 16°C Parçalı ve çok bulutlu

MARDİN 0°C, 9°C Parçalı ve çok bulutlu

ŞANLIURFA 6°C, 14°C Parçalı ve çok bulutlu


Züleyha Koyunoğlu
zuleyhakoyunoglu@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal