Merkez Bankası Yıl Sonu Enflasyon Tahminini Yüzde 14,1'e Yükseltti

Merkez Bankası Başkanı, 2021 sene sonu için %12,2 olan enflasyon tahminini %14,1 olarak yukarı yönlü güncellediğini söyledi.

29.07.2021-13:47 - (Son Güncelleme: 29.07.2021-13:47)Merkez Bankası Yıl Sonu Enflasyon Tahminini Yüzde 14,1'e Yükseltti

Merkez Bankası’nın Ankara'daki idare merkezinde düzenlenen toplantı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun sunumuyla başladı.

ÜÇÜNCÜ RAPORDA TAHMİNLER REVİZE EDİLDİ

2021 tarihindeki petrol tahmini 64,4 dolardan, 69,6 dolara yükseldi. 2022 tarihinde petrol tahmini 61,9 dolardan 69,4 dolara artırıldı.

ENFLASYON TAHMİNİ ARTTI

2021 tarihindeki enflasyon tahmini %12,2'den %14,1'e, 2022 tarihinde ise enflasyon tahmini 7'5'ten %7,8'e doğru revize edilirken, 2023 tarihinde ise yüzde 5 olan tahminini korundu.

KAVCIOĞLU: İKTİSADİ FAALİYETTE DAHA GÜÇLÜ BİR PERFORMANS

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu sunumunda, koronavirüs aşılamada ilerleme kaydeden ekonomilerin iktisadi faaliyette daha güçlü performans çizdiğine dikkat çekti. Küresel enflasyona dair belirsizliklerin piyasalarda oynaklık yarattığını belirten Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, ''Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde enflasyon hem maliyet hem de talep kaynaklı olarak artıyor. Yükselen enflasyon merkez bankalarının aşırı destekleyici politikalarında daha erken normalleşmeye başlayabileceği beklentisi yaratıyor.'' ifadelerinde bulundu.

RİSK PRİMİNDE OLUMLU GELİŞMELER YAŞANMAKTADIR

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu sunumunda ekonomik verileri anımsatarak, ülkenin risk primindeki olumlu gelişmeleri kamuoyuna aktardı.

İKİNCİ ÇEYREKTE BÜYÜMENİN BAZ ETKİSİ YÜKSEK ORANDA OLACAK

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu,  ''Takip ettiğimiz yüksek frekanslı veriler, ikinci çeyrekte büyümenin baz etkisiyle oldukça yüksek oranda gerçekleşeceğine işaret ediyor.'' diyerek sunumuna devam etti.


ULUSLARARASI STANDARTLARDA YENİ BİR YAPILANMAYA GİDİLİYOR

Sunumunda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, uluslararası standartlara uyumlu ilgili revizyon planlandığını ve bu düzlemde de Türkiye’nin dış borcu uluslararası pozisyonu daha reel ölçekte ortaya çıkabileceğini önemsediklerini ifade etti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar ise şu şekilde:

''Aşılamada ilerleme kaydeden ekonomilerin kısıtlamaları hafifletene iktisadi faaliyette daha güçlü performans sergiliyorlar. Hizmetler sektörünün de imalat sektöründeki toparlanmaya eşlik ettiği gözleniyor.

Küresel piyasalardaki gelişmelerin bir yansımasını da portöy akımlarında gözlüyoruz. Gelişmiş ülkelerde para politikasının ne zaman ve ne ölçüde normalleşeceğine yönelik öngörüler portföy hareketleri ve finansal piyasalarda etkili olmayı sürdürecektir.''

İLK ÇEYREKTEKİ BÜYÜMEDE SÜRÜKLEYİCİ İÇ TALEP OLDU

''2021 yılı ilk çeyrekte milli gelir çeyreklik bazda yüzde 1,7, yıllık yüzde 7 arttı. İktisadi faaliyet bu dönemde geçmiş öngörülerimize paralel gücünü korudu. İlk çeyrekteki büyümede sürükleyici iç talep oldu. Tüketim kaynaklı olarak çeyreklik büyüme sınırlandı, net ihracatın büyümeye katkısı pozitif oldu. Öncü göstergeler iktisadi faaliyetin yılın ikinci çeyreğinde gücünü koruduğunu gösteriyor.''


ENFLASYON ÜÇÜNCÜ ÇEYREKTE BELİRGİN OLARAK DÜŞECEK

''Yılın üçüncü çeyreğinin sonu ve son çeyreğinde enflasyonun belirgin şekilde düşüşe geçeceğini düşünüyoruz.

Enflasyonu düşürmek ve kalıcı olarak daha düşük bir enflasyona ulaşmak için toplumsal mutabakat ve ortak çabanın büyük önem taşıdığını düşünüyoruz.''

SIKI PARA POLİTİKASI DURUŞU SÜRECEK

''Sıkı para politikası duruşunun enflasyonda düşüşü sağlama önceliği doğrultusunda kararlılıkla sürdürülmesi oynaklıklara karşı önemli bir tampon işlevi görmektedir.''

FİYAT İSTİKRARI TÜM ARAÇLARI KULLANMAYA DEVAM

''Fiyat istikrarı temel amacımız doğrultusunda, elimizdeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edeceğiz''

BEKLENTİMİZ CARİ İŞLEMLER HESABININ FAZLA VERMESİ

''İhracattaki güçlü artış eğiliminin yanı sıra turizm faaliyetlerinin canlandırılmasıyla yılın geri kalanında cari işlemler hesabının fazla vermesini bekliyoruz.''

BASININ SORULARINI YANITLANDI

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, sunumun sonrasında basın mensuplarıyla ekonomistlerin sorularını yanıtladı.

AŞILAMA ÖNEMLİ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, kendisine yöneltilen bir soruya cevaben aşılanmayı önemle rica ettiğini ve aşılanma oranı düşük bölgelerde kapanmanın daha fazla olduğu ve aşılanmanın herkesin görevi olduğuna dikkat çekti.

KAVCIOĞLU: SWAP ANLAŞMASI İÇİN GÖRÜŞTÜĞÜMÜZ ÜLKELER

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıuğlu, basına hitaben ''Yeni swap anlaşması için görüştüğümüz ülkeler var. Yakında yeni anlaşmaları açıkladığımızda hepiniz duymuş olacaksınız.'' diyerek yeni oluşumların bilgisini de verdi.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal