Merkez Bankası tarihinde bir ilk: Hafize Gaye Erkan göreve başladı

Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Merkez Bankası’nın başına beraber beklenen atama gerçekleşti. Hafize Gaye Erkan Merkez Bankası tarihinin ilk kadın başkanı oldu.

09.06.2023-10:16 - (Son Güncelleme: 09.06.2023-17:29)

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın başına Şahap Kavcıoğlu’nun ardından gelecek isim merak ediliyordu. Gelecek ismin kim olduğu bugün yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile belli oldu. Dr. Hafize Gaye Erkan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'na (TCMB) atandığına dair karar Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Hafize Gaye Erkan, TCMB'nin ilk kadın başkanı oldu.

Hafize Gaye Erkan göreve başladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, Hafize Gaye Erkan Merkez Bankası başkanı olurken, eski başkan Şahap Kavcıoğlu’nun Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) başına geçmesi bekleniyor.

Hafize Gaye Erkan

Hafize Gaye Erkan kimdir?

Merkez Bankası’nın yeni başkanı Dr. Hafize Gaye Erkan, 1982 yılında İstanbulda doğdu. İstanbul Erkek Lisesi'nden mezun olan Erkal, Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünü 2001'de tamamladı.

Eğitimine ABD'de devam eden Erkan, 2005'te Princeton Üniversitesi'nde yöneylem araştırması ve finans mühendisliği alanında doktora derecesi aldı. Erkan, Harvard Business School'da yönetim bilimleri ve Stanford Üniversitesi'nde liderlik üzerine iki eğitim programını da tamamladı.

Kariyerine 2005 yılında Goldman Sachs'ta başlayan Erkan, burada görev yaptığı 9 yıl boyunca ABD'deki büyük bankalar ile sigorta şirketlerinin yönetim kurulları ve üst düzey yönetim ekiplerine bilanço yönetimi, stres testi ve sermaye planlaması, risk yönetimi, birleşme ve satın alma konularında danışmanlık hizmeti verdi.

First Republic Bank'ta 2014 yılında çalışmaya başlayan Erkan, burada çalıştığı yaklaşık 8 yıl süresince eş icra kurulu başkanı (Co-CEO), başkan, yönetim kurulu üyesi, yatırım direktörü, mevduat direktörü ve risk eş direktörü olarak görev yaptı.

Merkezi ABD'de bulunan mücevher şirketi Tiffany & Co'da 2 yıl yönetim kurulu üyesi olan Erkan, 2022'de, Fortune 500'de yer alan küresel finans danışmanlığı şirketi Marsh McLennan'ın yönetim kuruluna katıldı.

San Francisco Business Times'ın 2018'deki araştırmasına göre, Amerika'nın en büyük 100 bankasında başkan veya CEO unvanına sahip 40 yaşın altındaki tek kadın olan Erkan, aynı yıl San Francisco Business Times'ın "40 Yaş Altı 40 Listesi" ile Crain New York Business'ın "40 Yaş Altı 40 Listesi"nde yer aldı.

Erkan, 2019 yılında da Crain's'in "Bankacılık ve Finans Sektöründe Önemli Kadınlar Listesi" ile American Banker'ın "İzlenmesi Gereken Kadınlar Listesi"ne girdi.

Bankacılık, yatırım, risk yönetimi, teknoloji ve dijital inovasyon konularında uzmanlığa sahip olan Erkan, Princeton Üniversitesi Yöneylem Araştırması ve Finansal Mühendislik Bölümü Danışma Konseyi'nde de görev yapıyor. (Kaynak: AA)

Kürşat Muratcan Kılıç
kursat@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal