Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan: Vatandaş yeterince kemer sıktı

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, Türkiye’nin ekonomisi ile ilgili kısa ve uzun vadeli hedeflerini duyurdu. Vatandaşın yeterince kemer sıktığını söyleyen Erkan, enflasyonda tek hane için 2026 yılını işaret etti.

16.12.2023-10:35 - (Son Güncelleme: 16.12.2023-17:26)

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, ekonomideki son durum ile kısa ve uzun vadeli hedefleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Hürriyet gazetesinde Ahmet Hakan'ın sorularını yanıtlayan Erkan, parasal sıkılaşmanın bir müddet daha korunması gerektiğini söyledi.

Sene sonunda inanç daha da artacak

Uyguladıkları para politikasının çalıştığını gördüklerini kaydeden Erkan, Enflasyon rakamlarına dikkat çekti.

Hafize Gaye Erkan

Erkan, raporlarda 2024 sonu için yüzde 36-40 aralığının beklendiğini belirterek, "Sene sonunda yüzde 65'in gerçekleşmesiyle yüzde 36'ya olan inanç daha da artacak." diye konuştu.

Gerileme ilk çeyrekte genele yayılır

Erkan, bazı otomotiv, beyaz eşya ve mobilyada fiyatlarının gerilediğini, 2024'ün ilk çeyreğinden itibaren bunun genele yayılmasını beklediklerini ifade etti.

Tek haneli enflasyon 2026’da

Ulaşım, yemek gibi hizmet gruplarıyla kiralarda gerilemenin ise yavaş olacağına dikkat çeken Erkan, "Enflasyonda tek haneli rakamları 2026'da göreceğiz. 2025 sonu hedefimiz yüzde 14." dedi.

Dövize müdahale etmiyoruz

Merkez Bankası döviz rezervinin uygulanan politikalarla rekor kırarak arttığını vurgulayan Erkan, dövize müdahale edildiği iddialarını da kabul etmedi. Erkan, "Müdahale etsek rezerv bu kadar artmaz." ifadesini kullandı.

Kürşat Muratcan Kılıç
kursat@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal