Meclis Tiktok temsilcisini dinleyecek: Uygulamanın lisansı iptal edilebilir

Sosyal medya platformu Tiktok'taki yapılan canlı yayınlar ve videolar, toplum tarafından tepki çekmeye devam ediyor. TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı Hüseyin Yayman, konuyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. İşte detaylar...

02.12.2023-15:58 - (Son Güncelleme: 02.12.2023-17:46) Meclis Tiktok temsilcisini dinleyecek: Uygulamanın lisansı iptal edilebilir

Sosyal Medya platformları ve fenomenlere yönelik yoğun bir çalışma yürütülüyor. 

Tüm millete çağrı yaptı

TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı, AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman komisyonda sosyal medya platformu TikTok başta olmak üzere sosyal medya platformlarına yönelik çalışmaların detaylarından şu sözlerle bahsetti; "TikTok başta olmak üzere dijital mecralarda Türk toplumunun aile yapısını bozmaya yönelik, ahlakımıza, ananemize, kültürümüze yönelik, çocuklarımıza yönelik, kadınlarımıza yönelik hiçbir şekilde tasvip etmeyeceğimiz bir takım yayınları, bir takım görüntüleri, kınıyoruz, lanetliyoruz. Buradan tüm milletimize bir çağrıda bulunmak istiyorum. 7 Aralık tarihinde TikTok'un Türkiye ve Avrasya temsilcisi Emir Gelen beyi davet ettik. Türkiye Büyük Millet Meclisi(TBMM) Dijital Mecralar Komisyonuna gelecek ve bu konularla ilgili açıklama yapacak" dedi.

“Gelirlerin araştırılması lazım”

Ayrıca konuyla ilgili devam eden bir torba yasa hazırlığı olduğuna vurgu yapan Yayman, "Başta TikTok olmak üzere kendilerine sosyal medya fenomeni diyen bazı insanların ki onların neyin fenomeni olduğunu asla bilmiyoruz ve ne yaptıklarını bilmiyoruz. Bu konuyla ilgili TBMM'de bir torba yasa hazırlığı var. Özellikle gelirlerinin araştırılması, muhasebeleştirilmesi, vergilendirilmesi konusunda çok çok ciddi adımlar atacağız. TikTok başta olmak üzere dijital mecralarda milletimize yönelik, ahlakımıza yönelik, ailemize yönelik, çocuklarımıza yönelik, başta müstehcenlik olmak üzere uygulamalar asla tasvip edilemez ve bu insanların iyi bir iş yapıyor gibi ortaya çıkması ve bunlara bağış yapılması zaten meleşenin vahametini ortaya koymaktadır” dedi.

“Ciddi bir çalışma içindeyiz”

Yayman, lisans iptaline kadar varacak yaptırımların masada olduğuna vurgu yaparak şunları söyledi: "Biz Dijital Mecralar Komisyonu olarak başta bant daraltma, yayın yasağının getirilmesi, reklam yasağının getirilmesi ve gerekirse lisans iptali olmak üzere tüm dijital mecralarla ilgili çok ciddi bir çalışma içerisindeyiz bunu kamuoyuna açıklamak isterim."


Abdullah Şaşkın
abdullahsaskin@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal