Mavi Vatan'ın İlk İstihbarat Gemisi ‘Ufuk Korveti’ İçin Gün Sayılıyor

Türkiye’nin ‘ilk istihbarat gemisi’ Ufuk korveti için geri sayım sürüyor. Testlerde başarılı performans çizip 'kabul' için sona gelen geminin imkan ve kabiliyetlerini anlatan uzmanlar, ülkemizin bu alanda bir ilke imza atabileceğine vurgu yaptı.

03.08.2021-14:59 - (Son Güncelleme: 03.08.2021-18:27)Mavi Vatan'ın İlk İstihbarat Gemisi ‘Ufuk Korveti’ İçin Gün Sayılıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Şubat 2019’da günlük programında Tuzla Tersanesi'ndeki bir tören de gösterdiğinde dikkat çekiyordu. Ufuk Test ve Araştırma Gemisi’nin denize indirilme töreni vardı ve Cumhurbaşkanı dahil bu alandaki tüm kritik isimler orada olacaktı.

‘UFUK KORVETİ ÜLKEMİZİN İLK İSTİHBARAT GEMİSİ’

Cumhurbaşkanı mikrofona geldi ve konuşmasında ‘Ufuk korveti, ülkemizin ilk istihbarat gemisi olma özelliği taşıyor’ ifadelerini kullandı. Ankara, belli ki bu kabiliyete sahip olduğunu net bir şekilde duyurmak ve gelinen noktaya eriştiği imkanları hem dost hem düşman ülkelere ilan etmek istiyordu.


‘KABUL’ İÇİN SONA GELİNDİ

O gün denize indirilen Ufuk korveti, test sürecinde çok değerli bir performans ortaya koydu ve bugün itibarıyla ‘kabul’ için sona gelindi. Biz de ‘Türkiye'nin denizlerdeki gözü kulağı’ olacak TCG Ufuk’un hem imkan ve kabiliyetlerini, hem de Ankara’ya ne tür stratejik bir fayda sağlayabileceğini Savunma ve Denizcilik Araştırmacısı Kozan Selçuk anlattı.

TCG UFUK İSTAHBARAT GEMİSİ TÜRKİYE İÇİN NEDEN ÖNEMLİ? 

Savunma ve Denizcilik Araştırmacısı Kozan Selçuk; öncelikle TCG Ufuk gemisinin neden önemli olduğu şöyle açıklanıyor; ‘Günümüzün en büyük silahı olan ‘teknolojik dijital harp’ için baştan sona bu amaçla tasarlanmış ilk Türk gemisi’ diyen Savunma ve Denizcilik Araştırmacısı Kozan Selçuk şöyle konuştu.

TCG Ufuk’ta asıl amacın elektronik veri izleme, toplama, analiz etme ve gerekirse karşı tedbirler ile düşman elektronik sinyallerini aldatma-engelleme olarak tanımlanabileceğini söylüyor.

Bu noktada ilginç bir detay veriyor ve Türk savunma sanayii tarafından geliştirilen pek çok hassas ekipman ve sensörün bu gemide olacağı bilgisini paylaşıyor. Aslında bu durum söz konusu sensör ve sistemlerin de hem denizde hem de en zor şartlar altında doğrudan test edilmesi anlamına geliyor.

‘RAKİBİN EN HASSAS BİLGİLERİNİ ELDE EDERSİNİZ’ 

Savunma ve Denizcilik Araştırmacısı Kozan Selçuk; konu kara savaşlarındaki değişimin denizler üzerindeki etkilerinden konuşuyor. Günümüzde savaşların sadece silahlarla yapılmadığına işaret ediyor Kozan ve ‘er meydanındaki’ belirleyici unsurun ‘bilişim teknolojisi’ olduğunun altını çiziyor. ‘Harp sahasında en büyük kırılma, rakibini bilişim alanında saf dışı bıraktığınız an oluyor’ diyen Erkan sözlerine şöyle devam etti; ‘Eskiden ‘Biri Bizi Gözetliyor’ programları vardı. Kameralar evin her tarafındaydı ve izleyici anlık olarak evde yaşanan olaylara şahit olabiliyordu. Böyle bir kabiliyeti denizlere taşıdığınızı düşünün Düşman gemisi ne görüyor, ne duyuyor, haliyle taktik açıdan ne planlıyor bunları görebildiğinizi hayal edin. Hayalinizi sadece gemilerle sınırlamayın. Kimi noktalarda TCG Ufuk’un karadaki sinyalleri de rahatlıkla izleyebildiği gerçeğini hatırlayın. Ankara’nın nasıl bir konuma ulaştığını şimdi daha iyi anlıyor musunuz? Ayrıca, TCG Ufuk denizde bulunduğu bölgedeki ülkelerin elektronik haberleşmelerini, radar sinyallerini diğer iletişim sensörlerinin yarattığı enerjileri görebilme yeteneğine de sahip. Burada çok hassas bir konuya daha cevap aramakta fayda var. TCG Ufuk sizce bu sistemleri sadece izleyebiliyor mu, yoksa müdahale de edebilir mi? Geminin üzerinde söz konusu bu bilgileri alıp işledikten sonra onları kör edebilecek beceri var. Gördüğünüz üzere bu son cümle bile TCG Ufuk’un Ankara için nasıl bir güç unsuru olduğunu gözler önüne seriyor.'


'ELDE EDİLEN BİLGİLER DİĞER GÜVELİK KURUMLARIYLA ANLIK OLARAK PAYLAŞILABİLCEK’ 

Bu gemiden gelen verilerin sadece Deniz Kuvvetleri özelinde kalmayacağını anlatılıyor. Ancak burada söyledikleri sadece elektronik istihbarat açısından değil bir ülkenin neden kendi milli sistemlerini geliştirmesi gerektiği konusunda da oldukça önemli bir resim ortaya koyuyor:

‘Elde edilen bilgilerin diğer güvenlik kurumlarıyla anlık olarak paylaşılabilmesi tabii ki mümkün olacak… Diğer gemilerimiz, deniz ve kara unsurlarımızla anlık paylaşım yapacak.Diğer taraftan, çevremizde özellikle de Mavi Vatan’daki rakiplerimizde bizimki kadar güçlü bir elektronik altyapısı olan ülke yok. Genelde parasını verip satın aldıkları ithal sistemleri kullanıyorlar. Bu ne anlama geliyor? Siz istediğiniz zaman kafanıza göre sinyal verilerini değiştiremiyorsunuz. Çünkü böyle bir değişim sadece size o sistemi satan ülkenin izniyle mümkün olabilir. Bu izin de çok özel şartlar dışında kolay kolay verilmez.

Peki bu ne demek? TCG Ufuk’un tüm bu sistemleri çözebileceğini, hatta diğer güvenlik kurumlarıyla da paylaşabileceğini anlatmıştık… Yani elimizde çözülen bir sistem ve değiştirilemeyen kodlar var. Bu da haliyle ‘diğer tüm güvenlik kurumlarınızın da’ o sinyali artık rahatlıkla takip edebileceği anlamına gelir.’

‘BU GEMİLER DİJİTAL TEKNOLOJİNİN EN GELİŞMİŞ KATMANINI TEŞKİL EDER’

Savunma ve Denizcilik Araştırmacısı Kozan Selçuk; ‘Pek çok ülkenin bu gemiyi donatacak teknolojisinin olamadığı için bu alanda adım atamadıklarını öğreniyoruz. Kısacası genelde ABD, Rusya, Çin, Fransa, İsveç, Almanya, Norveç ve İngiltere haricinde bu konuda ihtisas gemisine sahip çok fazla donanma yok. Bunun temel sebebini Çünkü bu gemiler dijital teknolojinin en gelişmiş katmanını teşkil eder’ cümlesiyle özetliyor Erkan ve Türkiye’nin TCG Ufuk ile bu katmanda yer aldığını ifade ediyor. Son durağımız olan ‘ihracat’ konusuna dönmeden önce kısa bir parantez açmak istiyoruz. TCG Ufuk bir istihbarat gemisi. Haliyle üzerinde ağır silahlar, gelişmiş öz savunma sistemleri yok. ‘Kendini nasıl koruyacak?’ diye soruyoruz Erkan’a:

'Bu tür gemilerin en büyük silahı topladıkları veridir. Barış zamanı genelde tek başlarına veri toplama görevleri yapabilirler. Ama savaş zamanında en büyük beceriyi görev gruplarının yanında elektronik istihbarat ve karıştırma görevlerinde yapacakları için mutlaka yanlarında savaş gemileri olur. İstihbarat gemileri genelde görev yaptıkları bölgelerde fiziki tansiyonu çok yükseltmeme adına ya hafif silahlı ya da silahsız olarak görev yapar.”

‘BU BAŞARILIRSA DÜNYANIN İLK İSTİHBARAT GEMİ İHARACATI YAPILMIŞ OLUR’

Savunma ve Denizcilik Araştırmacısı Kozan Selçuk; ‘Türk istihbarat gemisi hem Batı hem de Doğu bloku teknolojisi sinyalleri toplayıp analiz etmeli. Ancak MİLGEM ihraç ettiğimiz Ukrayna için durum farklı. Onlar, sadece Rus sistemlerinin bizim etrafımızda olmayan versiyonlarının istihbarati bilgilerine ihtiyaç duyuyor. Keza Pakistan’da da durum yine benzer. Yani her ülkenin ihtiyaçları farklı’ bilgisini paylaştı.

Bu yanıtın üzerine biz ‘ihracat pek de mümkün değil’ diye düşünürken Kozan bir kez daha söze giriyor ve 'Türkiye’nin askeri gemi ihraç ve inşa politikası diğer gelişmiş ülkelere göre çok daha cesur atılımlar gösterebiliyor. Yani dost ve müttefik ülkelerle ‘onlara özel’ gemilerin üretimi mümkün olabilir. Eğer bu başarılırsa dünyanın ilk istihbarat gemi ihracatı yapılmış olur' cümleleriyle Ankara’nın günün birinde bu adımı da atabilecek potansiyelde olduğunu söyledi.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal