Mavi Dolunay’ı Kamera İle Yakalamanın Püf Noktaları

Fotoğraf severlere kaçırılmayacak doğal bir güzellik fırsatı sunan Mavi Dolunay, 31 Ekim Cumartesi gece yaşanacak. İşte Mavi Dolunay fotoğrafı yakalamanın ipuçları…

30.10.2020-13:28 - (Son Güncelleme: 30.10.2020-13:25)Mavi Dolunay’ı Kamera İle Yakalamanın Püf Noktaları

1944 yılından beri ilk defa dünyanın her yerinden görülebilecek olan Mavi Ay, 31 Ekim Cumartesi günü ortaya çıkacak. Amatör veya profesyonel fark etmeksizin tüm fotoğraf tutkunlarına görsel bir şölen yaşatacak olan Mavi Dolunay’ı fotoğrafı yakalamak isteyenlere ipuçlarını veriyoruz.

IŞIK GÖRSELLEŞTİRME KULLANIN

İlk olarak ayın nerede ve ne zaman yükseleceğini bilmelisiniz. Eskiden bu hesaplamaları yapmak bir hayli zor ve zahmetliydi fakat günümüzde bu iş için belirli yazılımları kullanabilirsiniz. Dış mekan ve manzara fotoğrafçıları için bir ışık görselleştirme aracı olan The Photographer’s Ephemeris 3D programı bu konuda size yardımcı olabilir.

 Bu program sayesinde 50 metrelik bir alan içerisinde plan yapabilir, ayın yükseliş zamanını da öğrenerek evinizden çok uzaklaşmadan çekim yapabilirsiniz.

RAW FORMATINI TERCİH EDİN

“Mavi Dolunay”ı daha geniş bir hikayenin bir parçası olarak fotoğraflamayı tercih edebilirsiniz. Bu sayede çokça gördüğümüz yakın plan ay çekimlerinden daha yaratıcı bir içerik ortaya çıkartılabilir. Bu konudaki en önemli ipucu ise hem “Mavi Dolunay”ı hem de ön planı tüm ihtişamıyla göstermek adına çekim yaparken RAW formatının kullanılması olabilir.

ODAK NOKTANIZI İYİ SEÇİN

Bunu bir örnekle açıklayan fotoğraf sanatçısı Andrew Fusek Peters: “2016 yılında The Times’in ön sayfasında kullanılan “Süper Ay” fotoğrafımı neredeyse çekemiyordum. Çekimi bıraktım ve eve dönüyordum. Eve dönüş yolunda aniden Shropshire’daki Stretton Kilisesi’ne doğru giderken bulutların açık olduğunu gördüm. Ay, Üç Parmak Kayası adlı volkanik bir yapı olduğunu bildiğim şeyin hemen arkasındaydı. ‘İşte bu!' diye düşündüm. Bir çiti tripod olarak kullandım ve arka arkaya 3 görüntü çektim. Odak noktamı önceden belirlediğim için ilk çekimim asıl görselim oldu” dedi.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En Çok Okunanlar