Maske Kullanımında Bu Yanlışı Yapmayın

Coronavirüsüne karşı hem kendi sağlığımızı hem de çevremizdeki insanların sağlığını korunması için maske takma zorunluluğu getirilmişti. Ancak maskenin yanlış kullanımı virüsün daha fazla bulaşmasına neden olmakta. Peki, maske kullanımında yapılan yanlışlar nelerdir? İşte detaylar…

02.06.2020-17:03 - (Son Güncelleme: 02.06.2020-16:53)Maske Kullanımında Bu Yanlışı Yapmayın

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Affan Denk maske kullanımına dair önemli açıklamalarda bulunarak, "Maske takılıyken en sık yapılan yanlış elimizle ön yüzüne dokunmaktır. Bu şekilde maskeye bulaşan virüsleri, diğer mikroorganizmaları elimizle etrafa saçarız," dedi.

SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONLARINDAN KORUNMAK İÇİN MASKE KULLANIN

Maske kullanmanın solunum yolu enfeksiyonlarının engellenmesini sağladığını söyleyen Uzm. Dr. Denk, maske takıldığı zaman burnun açıkta bırakılmasının da enfeksiyon bulaşma ihtimalini artırabileceğinin altını çizerek en çok yapılan yanlışın ise elle dokunmak olduğunu belirtti. Maske takmadan önce el hijyenine dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Uzm. Dr. Affan Denk, "En az 20 saniye boyunca bol su ve sabunla ellerimizi yıkamalıyız. Solunum yolu enfeksiyonlarından korunmada en önemli unsur maske kullanmaktır. Maske kullanılırken en önemli kural ise maskenin doğru kullanımıdır. Maskenin ağız ve burnu kapatacak şekilde kullanılması gerekir. Burun açık kalırsa virüsler hasta kişilerden ortama bulaşabilir," şeklinde konuştu.

MASKENİZ BURNUNUZUDA KAPATSIN!

Maskenin burnu kapatacak şekilde kullanılmasının çok önemli olduğunu belirten Uzm. Dr. Denk, konuşmasına şu şekilde devam etti:

"En sık yapılan yanlış, maske takılıyken elimizle maskeye dokunmaktır. Bu şekilde maskeye bulaşan virüsleri elimizle etrafa virüs saçarız. Maskeler kullanılırken ortam koşullarına bağlı olarak çoğunlukla 3 saat içerisinde nemlenir ve kirlenir. Kullanılan maskeler mutlaka çöpe atılmalıdır. Bazen cebe koyuluyor veya sonrasında tekrar kullanılıyor, bu çok yanlış bir davranış. Bazen virüsü bu şekilde başkalarına da bulaştırabiliriz. Elimizle maskeye dokunduktan sonra ağzımıza veya burnumuza dokunursak kendimiz de virüsü kapabiliriz. Dolayısıyla maskeler tek kullanımlık olmalıdır. Çoğunlukla kullanılan 2 çeşit maske vardır. Biri tıbbi (cerrahi) maske diğeri ise daha çok özel durumlarda sağlık çalışanlarının kullandığı N95 adlı maskedir. Özellikle hasta olanların kullanması gereken maske tıbbi maskedir. Dışarıda kullandığımız maskeler de tıbbi maske olmalıdır. Hasta olan kişiler filtreli maskeleri kullanmamalılar, çünkü bu maskeler aracılığıyla dışarıya hastalık bulaştırabilirler.”

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR