Marmara’dan numune örneği alındı: Müsilaj kabusu geri mi dönüyor?

İzmit Körfezi’nden müsilaj şüphesiyle örnekler alındı. Körfezdeki parça parça beyaz tabakalar ise vatandaşı endişelendiriyor.

15.06.2024-16:54 - (Son Güncelleme: 15.06.2024-16:54) Marmara’dan numune örneği alındı: Müsilaj kabusu geri mi dönüyor?

İzmit Körfezi'nin Başiskele sahilinde denizde oluşan beyaz tabakalar, belediye ekiplerini alarma geçirdi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ekipleri, bu tabakalardan aldıkları numuneleri TÜBİTAK-MAM'a inceleme için gönderdi.

Müsilaj oluşumuna neden olan organizmalar var

DHA’da yer alan habere göre; Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halim Aytekin Ergül, müsilaj tehdidinin halen var olduğunu belirterek, "Marmara Denizi'nde müsilaj oluşumuna neden olan organizmalar hâlâ mevcut" dedi.

Marmara’dan numune örneği alındı: Müsilaj kabusu geri mi dönüyor?

Müsilajın oluşum sürecini değerlendiren Prof. Dr. Ergül, "Marmara Denizi'nde müsilaj oluşumuna sebep olan organizmalar ve bu organizmaların müsilaj üretmek için kullandığı maddeler hâlâ mevcut. Miktarları da oldukça yüksek. Bu nedenle müsilaj tehlikesi devam ediyor. Bu sorunun çözümü ancak kapsamlı tedbirlerle mümkün olabilir," diye konuştu.

Müsilajla mücadelede alınması gereken önlemler hakkında da konuşan Prof. Dr. Ergül, "Atık su arıtımında ileri teknolojilere yatırım yapılması gerekiyor. Marmara Denizi'nin çevresinde yaşayan 25 milyon insanın ve sanayi tesislerinin atıklarının denize deşarjı büyük bir yük oluşturuyor. 2021'de yaşanan müsilaj krizi, Marmara'nın bu yükü kaldıramadığını gösterdi. İyileştirme çalışmaları ve mücadeleye herkesin destek vermesi gerekiyor. Ancak bu süreçte dikkatli olmalı ve tedbiri elden bırakmamalıyız. Çünkü tehlike henüz geçmiş değil," dedi.

Kürşat Muratcan Kılıç
muratcankilic@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal