Marmara Denizi’nde Yüzeyi Kaplayan Deniz Salyası Ekonomiye Kazandırılacak

Marmara Denizi’nde, deniz yüzeyini kaplayarak kirliliğe sebep olan ve doğal yollarla gitmemesinin ardından gemilerle temizlenen deniz salyasından gübre, tarım ilacı ve temizlik malzemesi yapılacak.

11.05.2021-14:08 - (Son Güncelleme: 11.05.2021-16:15)Marmara Denizi’nde Yüzeyi Kaplayan Deniz Salyası Ekonomiye Kazandırılacak

Yaklaşık 3 aydır Marmara Denizi’nde etkili olan deniz salyası tedirginliğe yol açtı.

Deniz yüzeyini kapsayan ve dibe çökmesi durumunda deniz canlıları için tehlike oluşturan deniz salyasının doğal yollarda giderilemeyeceğinin fark edilmesi sonrası, çöp toplayan gemilerce temizlenmeye başlandı.

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Biyomühendislik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mete Yılmaz, deniz salyasının kaynağı olan mikro alglerin ekonomiye kazandırılması için laboratuvarlar çalışmalarına hız kazandırdı.

GÜBRE, TARIM İLACI VE TEMİZLİK MALZEMESİ OLARAK KULLANILACAK

Prof. Dr. Yılmaz, araştırma görevlisi Kübra Şentürk ve doktora öğrencisi Vesile Esra Dökümcüoğlu ile deniz salyasından aldıkları numuneleri mikrobiyolojik, toksikolojik ve kimyasal testleri yaparak, saf hale getirdi. Laboratuvar sonuçlarına göre geliştirilecek deniz salyasının gübre, tarım ilacı ve temizlik malzemesi olarak kullanılması hedefleniyor. 

‘‘MARMARA DENİZİ’NDEKİ KİRLİLİK BASKISI’‘

Prof. Dr. Mete Yılmaz, ‘‘Müsilaj çeşitli mikroorganizmalar tarafından oluşturulabilen bir yapı. Özellikle denizdeki mikro algler, plankton dediğimiz canlılar ortam koşulları sağlandığında aşırı derece çoğalabiliyorlar ve bazıları müsilaj maddesini salgılayabiliyor. Marmara özelinde düşünürsek, Marmara Denizi'ndeki kirlilik baskısı ve iklim değişikliğinden dolayı olan sıcaklık artışı bu canlıların üremesini çoğaltabiliyor. Canlılar aşırı derecede üreyince müsilaj salgılaması da yoğun oluyor ve deniz salyası dediğimiz olay meydana geliyor.

‘’TARIMDA VERİM ARTIRILABİLİYOR’’

Biz uzun yıllardır bu tür canlıların oluşturdukları müsilaj yapıları üzerine çalışıyoruz. Biliyoruz ki bunları biyoteknolojinin çeşitli alanlarına kaydırabiliriz. Örneğin tarımda verim artırmak için kullanılabiliyorlar, toprağın özelliklerini iyileştirebiliyorlar ya da ağır metal tutma kapasitelerinden kaynaklı olarak kurutulduktan sonra çevre temizlemede kullanılabilir. Bunun da ötesinde bazı müsilaj yapıları ilaç ham maddesi olarak kullanılabiliyor. Antiviral, antibakteriyel özellikleri var. Marmara’daki bu olay gündeme geldikten sonra topladığımız örnekleri çeşitli testlerden geçirdik. Örneğin bunların kimyasal, mikrobiyolojik, toksikolojik analizlerini yapıyoruz. Müsilaj maddesini, diğer maddelerden ayırıp saflaştırdık. İlerleyen aşamalarda bunların biyopestisit olarak kullanılabilme özelliklerini inceleyeceğiz. Bu projemizde tarımda zararlı böceklere karşı kullanılan kimyasalların yerine doğal ve doğada bozulabilen, insanlara ve çevreye zarar vermeyen yeni maddenin gelişmesi hedefleniyor. Müsilajı da burada kullanacağız. Ayrıca toprağa katarak da verimini artırmaya çalışacağız’‘ dedi.

‘’ZARAR VERMELERİ ÖNLENİP ÜRÜNE DÖNÜŞTÜRÜLECEK’’

Deniz salyasını toplamak için sistem üzerinde çalıştıklarını belirten Prof. Dr. Yılmaz, ‘‘Doğadan toplanması ve yararlı bir ürüne dönüştürülmesi için bir özel hasat makineleri gerekiyor. Çeşitli mühendislik birimleriyle birlikte müsilaj ve mikroalglerin hasadını gerçekleştirebileceğimiz sistemler tasarlama konusunda irtibat halindeyiz. Bunların toplanıp hem çevreye zarar vermeleri önleniyor hem de bunların bir ürüne dönüştürülmesi hedefleniyor’‘ diye konuştu.


YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR