17 Temmuz 2019
  • Istanbul 23.89°
  • Ankara 21.11°
  • Izmir 22.78°
İmsak 03:46
Güneş 05:39
Öğle 13:15
İkindi 17:13
Akşam 20:41
Yatsı 22:26
BIST98.028
Dolar5,7199
Euro6,4216
Altın258,51

Türk Sanat Müziğinin Efsane Sesi Tülin Korman yaşama veda etti

Türk sanat müziğinin efsane sesi Tülin Korman dün Bodrum'da yaşadığı evinde vefat etti. Acı haberi Ses sanatçısı Onur Akay duyurdu.

Türk Sanat Müziğinin Efsane Sesi Tülin Korman yaşama veda etti

Türk sanat müziğinin efsane sesi Tülin Korman dün Bodrum'da yaşadığı evinde vefat etti. Acı haberi Ses sanatçısı Onur Akay duyurdu.

TÜRK SANAT MÜZİĞİNİN DEV İSMİ TÜLİN KORMAN VEFAT ETTİ

Tülin Korman'ın küçüklük fotoğrafı ile 1960 yılında çekilmiş bir konser fotoğrafını sosyal medya hesabından paylaşan Onur Akay yaptığı açıklamada; "Büyük bir sesi, usta bir sanatçıyı ve gerçek bir efsaneyi, Türk sanat müziğinin dev ismi Tülin Korman'ı kaybettik. Aynı zamanda çok sayıda sanatçımızın da konservatuvarda hocası olan Korman, birkaç yıl önce yerleştiği Bodrum'daki evinde dün vefat etti'' dedi.

CENAZESİ İSTANBUL'A GETİRİLECEK

Onur Akay paylaşımında ''Değerli sanatçımız Tülin Korman'ın cenazesi İstanbul'a getirilecek. Henüz son yolculuğuna uğurlanacağı tarih ise belli olmadı" ifadelerini kullandı.

TULİN KORMAN KİMDİR?

Müziğe olan ilgisi nedeniyle İnönü Kız Lisesi'ne giderken 1951'de İstanbul Belediye Konservatuarı sınavlarına giren Tülin Korman, üstün başarısından dolayı eğitimine beş yıllık konservatuvarın üçüncü sınıfından başladı. Eğitimi boyunca ünlü besteci Münir Nurettin Selçuk'un asistanlığını yapan Korman, Madam Rosenthal'dan batı müziği dersi aldı. 1953 yılında TRT Radyosu'nun sınavlarını kazanan Korman, radyoda ilk olarak batı müziği icra etmeye başladı. Hocası Münir Nurettin Selçuk'un, ''Çok batıya dönüksün, Türk müziğine hizmet et'' demesi üzerine, sesi soprano olan ve batı müziğine çok yatkın olan Korman'ın rotasını, Türk sanat müziğine çevirmesine neden oldu. 1967'ye dek solo ve koro programlarında sanatını icra eden Korman, aynı yıl Ulvi Ergüner tarafından TRT Radyosu'nda koro şefliğine getirildi. Aynı zamanda 1986'ya dek radyoda hocalık yapan Korman, aynı yıl İTÜ Devlet Konservatuvarı'nda repertuvar hocası olarak göreve başladı.Son Dakika Magazin Haberleri için aşağı doğru kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Magazin Haberleri