Maaşalar arttı bankalar promosyon ücretlerini güncelledi: 3 katı prim veriliyor

Maaşlara yapılan zamlar banka promosyonlarını da eklide. Çoğu banka emekli ve memur maaşlarını verdikleri promosyon ücretlerini güncelledi. Bankaların promosyon ücretlerini artırması ile beraber birçok kişi sözleşmelerini iptal ederek banka değişikliğine gitti. Peki hangi banka ne kadar promosyon veriyor? İşte detaylar…

09.08.2023-10:33 - (Son Güncelleme: 09.08.2023-10:42) Maaşalar arttı bankalar promosyon ücretlerini güncelledi: 3 katı prim veriliyor

Emekli ve memur maaşına yapılan zamlar, banka promosyonlarına da yansıdı. Birçok banka ücretlerinde güncellemeye giderek, kurumlar ile yeniden masaya oturdu. Artan promosyon ücretleri ise vatandaşları da harekete geçirdi. Çalıştıkları bankayı değiştirip 3 katı promosyon alanlar cayma bedelini ödemeyi kabul ediyor. Peki hangi banka ne kadar promosyon ödüyor? Cayma bedeli nedir? 

Bankaların promosyon ücretleri arttı

Akşam’da yer alan habere göre; Son dönemlerde yaşanan Asgari Ücret artışı, en düşük memur maaşının 22 bin 500 TL olması banka promosyonlarını da yansıdı. Hal böyle olunca kurumlarla ile bankalar yeniden masaya oturarak şartları güncellemeye başladı. Pazarlık gücü yüksek olan bankalar yaptıkları görüşmelerde 3 yıllık promosyon sözleşmelerini 6 aya kadar indirmeye başladı. Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin "Benzer bir süreci bu yıl Asgari Ücret ve memur maaşlarına yapılan zammın ardından yaşıyoruz. Artık yıllık değil 6 aylık promosyon anlaşması yapan da var, çalıştığı bankayı değiştirip 3 katı promosyon alan da" dedi.

Cayma bedelini kullanıp yeni banka ile anlaşabilirsiniz 

Mahmut Şahin, belediye ve kurumların cayma bedelini ödeyerek değişiklik yapabileceklerini belirterek, "Promosyonun süresi ve miktarı bankayla yapılan anlaşmaya bağlı olarak değişiyor. Bankalar promosyon sözleşmesi yaparken "Cayma esnasında paranın tamamı iade alınır" diye bir ibare ekliyor. Aslında olması gereken promosyonun kalan kısmının iade edilmesidir. Bu nedenle kurumlar finans kuruluşlarıyla sözleşme yaparken bu maddeyi eklemeyi unutmasın. Yoksa sözleşmeden cayarken bugüne kadar ödenen tüm promosyon ücretini bankaya geri ödemek zorunda kalırlar."

Banların güncel promosyon ödemeleri

Türkiye’de 16 milyon emekli vatandaş var

Emekli sayısının EYT ile birlikte 16 milyona ulaşması bankalar arasındaki rekabeti önemli ölçüde artırdı. Bankalar, emekli müşteri kitlesini genişletmek ve müşteri portföylerini çeşitlendirmek için çeşitli promosyon tekliflerine yönelerek yarışa girdi. Bazı bankalar emekli müşterilere 5 bin liradan 10 bin liraya kadar değişen özel promosyon fırsatları sağlıyor. Mevcut çalışanların maaş promosyonunda ise durum çok farklı. Özellikle kamu kurumları ve bazı özel şirketler pazarlık gücünden dolayı emeklilere göre 4-5 kat daha fazla promosyon alibiliyor. Özellikle üniversitelerin personeli için bankalarla yaptığı promosyon anlaşmaları 45 bin liraya kadar çıkıyor. Promosyonda rekor ise bir otomotiv firmasına ait. Otomotiv fabrikasının çalışanları için 72 bin 500 liralık promosyon anlaşmasına imza atıldığı iddia edilmişti. Türkiye'deki bankaların yılın ilk 6 ayında 250 milyar TL'nin üzerinde kâr ettiklerine dikkat çeken Mahmut Şahin "Bankalar ettikleri bu karları kurumlara promosyon olarak verdiğinde vergiden düşüyor. Bu nedenle promosyon oranlarının maaş zamlarıyla birlikte artırılması gerekiyor" diye konuştu.

Hangi banka ne kadar promosyon veriyor?

ING: Emekli aylığına göre promosyon 5.100 TL'den başlıyor. 10.000 TL ve üzeri aylık geliri olanlara ise 8.500 TL nakit promosyon sunuyor.

YAPI KREDİ: 9.000 TL'ye varan nakit promosyon veriyor.

İŞ BANKASI: İlk emekli maaş ödemesi için İş Bankası'nı tercih eden veya mevcut emekli maaşını İş Bankası'na taşıyan 7.500 TL'ye varan nakit ödeme yapıyor.

AKBANK: 3.000 TL chip-para ile birlikte toplamda 10.000 TL'ye varan promosyon veriyor.

VAKIFBANK, ZİRAAT, HALKBANK, ŞEKERBANK: Promosyon tutarı 3 bin TL'den başlıyor, 10.000 TL ve üzerinde aylık alanlara 5.000 TL promosyon veriyor.

DENİZBANK: Promosyon tutarı 3-5 bin lira arasında değişiyor.

GARANTİ BBVA: 10.000 TL arasında Emekli Maaşı alanlara 6.750 TL promosyon fırsatı sunuyor.

QNB: 8.000 TL'ye varan nakit promosyon veriyor. CardFinans kredi kartından yıllık 1.200 TL indirim sağlıyor. 


Mihrab Kurt
mihrabkurt@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal