Le Pen, Türkiye Hususunda Rakibi Macron'a Destek Oldu

Fransa'da aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisinin başkanı Marine Le Pen, 'Bu tehditlere karşı, Macron ile milyonlarca anlaşamadığımız konu olmasına rağmen kararlılıkla, Fransa'nın Cumhurbaşkanı olan Emmanuel Macron'un arkasındayım.' diye konuştu.

14.09.2020-08:27 - (Son Güncelleme: 14.09.2020-14:06)Le Pen, Türkiye Hususunda Rakibi Macron'a Destek Oldu
Le Pen, LCI televizyonundaki açıklamasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Macron ile ilgili 'tehditlerinin' aslında Fransa'yı işaret ettiğini iddia etti.

Aşırı sağcı Marine Le Pen, 'Bu tehditlere karşı, Macron ile milyonlarca anlaşamadığımız konu olmasına rağmen, kararlılıkla Fransa'nın Cumhurbaşkanı olan Emmanuel Macron'un arkasındayım. Erdoğan provokasyon yapıyor.' şeklinde konuştu.

Macron, 10 Eylül tarihinde Korsika Adası'nda gerçekleştirilen 'Avrupa Birliği (AB) üyesi Güney Avrupa Ülkeleri Zirvesi (Med7)' öncesindeki açıklamasında, 'Türkiye provokasyonları artırıyor ve bu büyük ülkeye yakışmıyor. Türk halkı büyük bir halk ve başka şeyler hak ediyor. Biz Avrupalılar Türk halkına değil Erdoğan hükümetine karşı açık ve sert olmalıyız. Erdoğan hükümetinin kabul edilemez davranışları bulunuyor.' ifadelerini kullanarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye üzerine kirli bir algı çalışması kurmaya çalıştı.

'SENİN ŞAHSINLA DAHA ÇOK SIKINTIN OLACAK'

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Macron'un bu haddini aşan sözlerine, 'İsim olarak anmak istemiyorum ama mecburum anmaya, çünkü o şahsımla çok uğraşıyor. Nedir o? Diyor ki 'Türk milletiyle değil ama bizim Erdoğan'la sıkıntımız var'. Sayın Macron, senin şahsımla daha çok sıkıntın olacak. Defalarca bunu zaten sana söyledim ama dinlemiyorsun. 'Bak, senin tarih bilgin de yok' dedim. Sen Fransa'nın tarihini de bilmiyorsun. Önce Türk milletiyle uğraşma, Türkiye'yle uğraşma. Afrika'nın tarihi adeta Fransa'nın tarihidir. Cezayir'de 1 milyon insanı öldüren sizsiniz. Ruanda'da 800 bin insanı öldüren sizsiniz. Siz bize insanlık dersi veremezsiniz, önce bunu öğren. Bunu, ben bizzat kendisine söyledim. 'Bak, senin tarih bilgin yok. Önce bunları öğrenmen lazım' dedim.' ifadeleriyle yanıt vermişti.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR