KYK bursları ve kredileri kesilir mi? KYK bursları ve kredileri neden kesilir? KYK burs ve kredi kesilme sebepleri ve nedenleri

KYK’dan burs alan öğrencilerin kaç dersten kalması durumunda bursun kesileceğini merak ediyor. Öğrenim kredisinin kesilme nedenlerinin ne olduğunu, hangi sebeplerden bursun kesileceğini sizler için araştırdık. İşte merak edilen konu hakkındaki tüm detaylar…

23.06.2022-10:41 - (Son Güncelleme: 23.06.2022-13:25)KYK bursları ve kredileri kesilir mi? KYK bursları ve kredileri neden kesilir? KYK burs ve kredi kesilme sebepleri ve nedenleri

Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından maddi durumu olmayan öğrencilere verilen burslar öğrencilerin eğitimlerinde daha rahat bir dönem geçirebilmesi için verilmektedir. Ancak verilen bu bursların bazı nedenlerle kesilebileceği de bilinmektedir. Hangi durumlarda bursların kesileceği öğrenciler tarafından merak ediliyor. Üniversite eğitimi alan ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan bütün öğrencilerin maddi açıdan sıkıntı yaşadığının kanıtlanması durumunda devlet tarafından burs verilmektedir. Devlet tarafından verilen bu bursun geri ödeme yükümlülüğü yoktur. Ancak bu bursunda kesildiği bazı durumlar yer almaktadır. Bu yazımızda hangi durumlar gerçekleştiğinde kredinin ya da bursun kesileceğini sizlerle paylaştık.

Öğrenim veya katkı kredisinin kesilme sebepleri nelerdir?

Öğrenim ve katkı kredisi kesilme sebepleri şunlardır:

Eğitim kurumundan ayrılması çıkarılması veya geçici olarak uzaklaştırılması,

Eğitimden vazgeçme izin alma ve kayıt dondurma,

Sağlık nedenleri ile eğitime devam edilememesi,

Başka bir eğitim kurumuna geçmesi durumunda eski okulunda 1 yıldan fazla başarısız olması ya da öğrenimine 1 yıl ara vermesi,

Öğretim Kurumu'nun kapatılması,

Kurum yurtlarından süresiz çıkarılma cezası alması,

Asgari ücret düzeyinde devamlı gelirle çalışması,

Kesin hükümle mahkum olması gibi durumlarda öğrencilerin kredi ve bursları kesile bilmektedir.

KYK Bursları Neden Kesilir

Bursun kesilme sebepleri nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve yüksek öğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere Kredi Yurtlar Kurumu tarafından burs verilmektedir. 5102 sayılı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs/Kredi Verilmesine İlişkin Kanun hükümlerine göre öğrencilere geri ödemesiz olarak verilen bir paradır. Bursun kesilme sebepleri şu şekildedir:

Öğrencinin başarısız olması,

Eğitim kurumundan ayrılması çıkarılması veya geçici olarak uzaklaştırılması,

Eğitimden vazgeçme izin alma ve kayıt dondurma,

Sağlık nedenleriyle eğitime devam edilememesi,

Başka bir eğitim kurumuna geçmesi durumunda eski okulunda 1 yıldan fazla başarısız olması ya da öğrenimine 1 yıl ara vermesi,

Öğretim Kurumu'nun kapatılması,

Kurum yurtlarından süresiz çıkarılma cezası alması,

Asgari ücret düzeyinde devamlı gelirle çalışması,

Kesin hükümle mahkum olması gibi durumlarda öğrencilerin kredi ve bursları kesile bilmektedir.

Eğitim kurumundan ayrılması çıkarılması veya geçici olarak uzaklaştırılması durumunda kredinin kesilmesi

Kredi ve yurtlar Kurumu'ndan kredi alan bir öğrencinin eğitim hayatını sonlandırması veya herhangi bir sebepten dolayı okuldan çıkarılması durumunda öğrencinin kredisi kesilecektir. Ancak öğrencinin 1 yıl aradan sonra tekrardan okula dönmesi durumunda isterse kredi ödemesini devam edilebilmektedir. Öğrenim kurumundan 6 ay veya daha uzun süre uzaklaştırma cezası alan öğrencilere de kredi ödemesi yapılmamaktadır. Ancak öğrencinin cezası bittiği zaman okula dönmesi durumunda kredi ödemesini devam edilir.

Eğitimden vazgeçme izin alma ve kayıt dondurma durumunda kredinin kesilmesi

Kredi almayı bırakmak isteyen bir öğrencinin bu durumu bildirmesi ile başvuru tarihinden itibaren kredi ödemesi yapılmamaktadır. Bununla birlikte öğrencinin bir yarı yıl boyunca okula gitmeyeceğini bildirmesi durumunda izin süresi boyunca kredi ödemesi de yapılmayabilir.

KYK Burs Ve Kredilerin Kesilme Nedenleri

Sağlık nedenleriyle eğitime devam edilememesi durumunda kredinin kesilmesi

Sağlık nedenleriyle en az 3 ay okula devam etmeyecek olan bir öğrencinin bu durumu belgeleri ile bildirmesi durumunda kredi ödemesine bu süre boyunca ara verilebilir. Öğrencinin tekrar eğitim hayatına dönmesi durumunda kredi ödemesine de tekrardan başlanır. Öğrencinin sağlık nedenlerinden dolayı okula gelememesi durumu olasa da öğrencilere eğitim sürelerinden daha fazla bir ödeme yapılmaz.Ancak; öğrenci sağlıksal sorunlar yüzünden bir dönem alamadığı kredileri normal öğrenim süresi bitiminde borcun geri ödeme tarihine kadar alabilir.

Öğrenim kurumunun değiştirilmesi halinde kredinin kesilmesi durumu

Devam ettiği eğitim kurumunda 1 seneden fazla başarısız olan veya 1 seneden fazla okula ara veren öğrencinin yeniden kayıt yaptırması durumunda kredi verilmemektedir.

Öğrenim kurumunun kapatılması durumunda kredinin kesilmesi

Belli nedenlerden dolayı 1 sene veya daha fazla süreyle eğitim kurumunun kapatılması durumunda öğrencilerin kredi ödemeleri de dondurulmaktadır. Bu durumda öğrencileri kredi ödemeleri bir daha yapılmamaktadır. Ancak; öğrenci alamadığı kredi ödemesini normal eğitim sürecinin sonunda borcun geri ödeme tarihi başlangıcına kadar alabilmektedir.

Kurum yurtlarından çıkarılması durumunda kredilerin kesilmesi

Kurumun Yurt İdare ve İşletme Yönetmeliği’nde geçen hükümler doğrultusunda kurumdan süresiz olarak uzaklaştırılan öğrencilerin kredilerine son verilir.

Krediler Neden Kesilir

Devamlı gelirle çalışması durumunda kredinin kesilmesi

Kredi alan bir öğrencinin en az asgari ücret düzeyinde bir gelirle sürekli olarak çalıştığının tespit edilmesi durumunda kredileri kesilir.

Kesin hükümlü mahkum olma durumunda kredinin kesilmesi

Taksirli suçlar dışında öğrencinin tecil edilmiş olan kasıtlı bir suçtan kesinleşmiş hükmünün bulunması nedeniyle krediler kesilir.

YÜKSEK ÖĞRENİM KREDİ VE YURTLAR KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

ADRES : KIBRIS CAD. NO:4 KURTULUŞ/ANKARA

TEL : 0 312 430 17 80(20 Hat)

FAX : 0 312 435 72 84

Ertuğ Güveniş
ertugguvenıs@outlook.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal