Yönetmen Alper Çağlar Yeni Projesinden Bahsetti

Yönetmen Alper Çağlar, "Bazen bütün dünya “olmaz” dediğinde, 'olduracağız' diye inat edince, siz kazanıyorsunuz. İlk Göktürk, bu felsefemizin en güncel temsili olacak." dedi.

Yönetmen Alper Çağlar Yeni Projesinden Bahsetti

Yönetmen Alper Çağlar Yeni Projesinden Bahsetti

"Börü", "Dağ" ve "Dağ 2" filmleriyle büyük bir izleyici kitlesine ulaşan yönetmen Alper Çağlar, yeni projesi Göktürk Üçlemesi'ne ilişkin, "Türklük bir nehir. O nehrin dönemeçleri de yüreklere hitap eden, tarihe mal olmuş insanlar. Bize yakın dönemlerde Atatürk, Fatih Sultan Mehmet ve Alp Arslan var. Ama biraz daha önceye gidersek Bumin ve İstemi var. Eğer bin yılda 4 bin kilometre batıya gelip şu an Anadolu, Balkanlar, Volga ve Kazan'da Türkler varsa, bunun sebebi Göktürk Devletidir." dedi.

RÜYALARINDAN BAHSETTİ

"Göktürk Üçlemesi benim bir rüyamın ürünü. Bir taşla üç kuş. Bir önceki filmim Dağ 2 ile yönetmen olarak tecrübelerimin üzerine inşa edilen destansı bir savaş filmi olması ilk kuş. Türk kültürünün kökenlerini, tüm dünyanın imreneceği bir filmde resmetmek ikincisi. Üçüncü kuş ise belki de en önemlisi, 'duygu'. Daha da net olmak gerekirse, cesaret duygusu. Bir film, atmosferi ya da efektlerinden çok daha öte, çekirdeğindeki hissi seyircisine yaşattığı kadar hatırlanır, birinci film olan 'İlk Göktürk' de bu hisleri yaşatmak için tasarlanıyor." ifadelerini kullandı. 

HALKINA AŞIK BİR DEVLET ASLA UNUTMAMALI

Çağlar, Göktürkleri "aykırı kahramanlar" olarak tanımlayarak, "Selçuklu ve Osmanlı hanedanları dünyayı titretti diye, ezelden beri durum böyleydi sanıyoruz. Ama değildi. Aşina boyunun başlattığı özgürlük kıvılcımı, neredeyse 200 yıl fırtınalarla dolu bir çağın orman yangınını başlattı. Avrupa ve Asya'daki devlerle aşık attılar. Kendilerinden nüfusça güçlü, ayak oyunları bakımından tecrübeli, rakiplerinden bileklerinin hakkıyla bağımsız devlet erkini aldılar. Bunu yapmalarının sebebi ordularına ve o orduların kullandığı atılımlara verdikleri önem olabilir. Ama belki de aykırı güçleri, şuurlarıydı, o gurur ve o aidiyet. O, 'özgür ülkemin adında Türk kelimesi olacak' cüreti. Kültür kelimesi toplumlar için kullanılmadan bin sene önce Göktürkler kendi kültürlerine, öykülerine, törelerine ve insanlarına aşıktı. Halkına aşık bir devlet asla unutulmamalı. Unutturmayacağız." dedi.

Son Dakika Kültür-Sanat Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR