Özdemir Asaf 'Lavinia' Şiiri Hikayesi

Özdemir Asaf Lavinia şiiri, Lavinia sözleri, Özdemir Asaf Lavinia, Mevhibe Meziyet Beyat konuları ile ilgili detaylar haberimizde...

Özdemir Asaf Lavinia şiiri, Lavinia sözleri, Özdemir Asaf Lavinia, Mevhibe Meziyet Beyat ile ilgili detaylar haberimizde...

Edebiyatımızda öyle metinler vardır ki yazılma hikayeleri çok hüzünlüdür. Bütün yaşanmışlıkları satırşarında bulunduran bu eserler, edebiyat tarihimizin en kıymetli hatıraları olarak yerini almıştır.

Ünlü şair Özdemir Asaf'ın herkes tarafından bilinen Lavinia şiirinin de hüzünlü bir hikayesi vardır.

Lavinina, Özdemir Asaf'ın okul yıllarında karşılıksız aşık olduğu bir kıza yazdığı şiirdir.

Asaf, Lavinia şiirini yazdıktan sonra şiir yarışmalarına katılmaya karar verir ve şiirinin çok beğenilmesi ile yarışmada birinci olur.

Birinci olduğu yarışmada Özdemir Asaf'tan Lavinia şiirinin kürsüde okumasını isterler. Şiir okuduğu esnada salonda Asaf'ın aşık olduğu kızın olduğunu ve salonu terkettiğini söylerler.

Özdemir Asaf'ın büyük bir aşk beslediği kişi Mevhibe Meziyet Beyat'tır. Mevhibe Meziyet Beyat, Özdemir Asaf'a karşı hiç bir duygu beslemez ve Asaf aşkına karşılık bulamaz.Mevhibe Hanım'ın aklında aslında iki isim vardır. Biri ressam olan hocası Edip Hakkı Köseoğlu diğeri ise gazeteci İlhan Selçuk'tur.

Mevhibe Hanım bu iki düşünürken evlendiği kişi usta oyuncu Öztürk Serengil'dir fakat evlilikleri uzun sürmez ve ayrılırlar.Özdemir Asaf ve Mevhibe Hanım hiçbir zaman bir araya gelmemiştir. O büyük aşk Özdemir Asaf'ın saf aşkıyla yazıldığı mısralarda kalmışıtr.İşte Özdemir Asaf'ın Lavinia Şiiri:

Sana gitme demeyeceğim.
Üşüyorsun ceketimi al.
Günün en güzel saatleri bunlar.
Yanımda kal.

Sana gitme demeyeceğim.
Gene de sen bilirsin.
Yalanlar istiyorsan yalanlar söyleyeyim,
İncinirsin.

Sana gitme demeyeceğim,
Ama gitme, Lavinia.
Adını gizleyeceğim
Sen de bilme, Lavinia.

Son Dakika Kültür-Sanat Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR