Hülya Koçyiğit: Türk Dizileri Dünya Genelinde Takip Ediliyor

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu toplantısı sonrasında konuşan Hülya Koçyiğit, Türk sinema ve dizilerinin dünya genelinde büyük bir ilgiyle takip edildiğini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu üyesi Hülya Koçyiğit, kurulun 40. toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Türkiye’nin dizi ve sinema sektöründe başarılı olduğunu vurgulayan Koçyiğit, "Sektör için olağanüstü bir kazanç. Ülkemiz için de ekonomik olarak bir kazanç. Hakikaten sinema ve dizi turizminde dünya ikincisiyiz" dedi.

"DİRİLİŞ ERTUĞRUL ÇOK İYİYDİ"

"Olağanüstü bir tarihimiz, coğrafyamız var" diyerek söze başlayan Koçyiğit, "Gelmiş geçmiş bu kadar medeniyetler var. Gönlüm biraz Türk kültürünün biraz daha ön planda olmasını istiyor. Elbette modern çağ, modern yaşam ilgi görüyor. Aşk hikayeleri çok büyük ilgi görüyor. Fakat biraz da bizi biz yapan değerlerimizi dünyaya pazarlamalıyız. Bu durum arz taleptir muhakkak. Her zaman için aşk hikayeleri geçerlidir. 4-5 yıl Diriliş Ertuğrul dizisini izledim. Çok gurur duydum. Bu bir ilkti ve iftihar ettim. Diriliş Ertuğrul çok iyiydi. Tarihimizi bize tanıttı, sevdirdi. Merak ettik, kitaplar alıp araştırdık. İnsan bir şeyi tanımaz, bilmezse ön yargıyla bakar. Fakat tanırsa o zaman daha iştahlı, sahiplenerek tarihine bakar. Dolayısıyla bize bu dizinin katkısı oldu." diyerek konuşmalarına devam etti.

"SAMİMİYET VE DÜRÜSTLÜK ÇOK ÖNEMLİ"

Koçyiğit, eski dizi ve filmlerden ise, "Samimiyet ve dürüstlük çok önemli. Gerçekçilik vardı. Elbette birçok filmde duygusallık vardı. Aile kavramı, komşuluk ilişkileri vardı. İnsanlar bu dizi ve filmlere teknolojiyi izlemeye değil hikayeyi izlemeye geliyordu. Güzel ve evrensel hikayelerden de esinlenilmiş filmlerimiz var. Kendi hikayelerimiz de vardı" şeklinde bahsetti.

Son Dakika Kültür Sanat Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Kültür - Sanat Haberleri