6 Yaşından Beri Babasının Mesleğini İcra Ediyor

Kayseri’de 30 yıldır baba mesleği olan ahşap el oymacılığıyla ilgilenen Murat Koç, yaptığı sanat eserleriyle görenleri derinden etkiliyor.

6 Yaşından Beri Babasının Mesleğini İcra Ediyor

6 Yaşından Beri Babasının Mesleğini İcra Ediyor

Kendi iş yerinde baba mesleği olan ahşap el oymacılığını icra eden 40 yaşındaki Murat Koç, 6 yaşından bu zamana yaptığı işte geride kalan 30 yılda birbirinden güzel eserler oluşturdu. Yaptıkları işin heyecan gerektirdiğini belirten Koç, bu işte son nesil olduklarını ve eğer çırak yetiştirilemezse el sanatlarında bazı mesleklerin yok olacağını belirtti.

"30 YILDIR BU MESLEĞİN İÇİNDEYİM"

6 yaşında babasının izleyerek bu işe giriştiğini ve ilkokulu bitirdikten hemen sonra mesleğe başladığını belirten Koç, “Bu bana babadan gelen bir meslek ve öyle gördüğüm için ilkokulu bitirdikten sonra bu mesleğe girdim. Şu anda 40 yaşındayım ve ortalama 30 yıldır bu mesleğin içindeyim.

"BİZ ARTIK SON NESİLİZ" 

Biz artık son nesiliz, artık çırak yetişmiyor meslekte. Sadece bizim mesleğimizde değil, bütün el sanatlarında yetişmiyor. Bu da ileride bu sanatların kaybolması demek. Buna bir an önce önlem alarak, üniversite öğrencilerine bizim gibi ustalardan ders verilirse çok iyi olur. Çırak girmeyince işe sadece bizim mesleğimiz değil bütün el becerisi isteyen meslekler sıkıntıya giriyor. Bu şekilde giderse zamanla bu sanatlar ölecek ve ölmemesi için bu duruma bir önlem almaları gerekiyor.

"İŞİ SEVECEKSİN VE HEYECANIN OLACAK"

Biz meslekte son nesiliz şu anda. Biz mesleğimizi severek ve içten gelerek yapıyoruz ve bunu da genç nesillere aktarmak istiyoruz. Yaptığım işler o andaki psikolojiye bağlı oluyor. Mesela moralim çok güzel olursa 20-30 günde yaparım. Bu işler heyecanla yapılan işler olduğu için o anki heyecana bağlı. Yani eğitimin olacak, el becerin olacak, işi seveceksin ve heyecanın olacak” ifadelerine yer verdi.

Son Dakika Kültür-Sanat Haberleri için aşağı kaydırın. 

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR