Kredi kartı kullananları ilgilendiren karar bugün 14'de açıklanıyor

Merkez Bankası politika faizi için oldukça önemli bir karara imza atacak. Ekonomistler faizde sınırlı da olsa bir artış yaşanmasında hem fikir. Politika faizinin artması durumunda kredi kartı için uygulanan faiz oranları da yükselişe geçecek.

23.11.2023-12:30 - (Son Güncelleme: 23.11.2023-16:58) Kredi kartı kullananları ilgilendiren karar bugün 14'de açıklanıyor

Merkez Bankası bu ayki toplantısını 23 Kasım 2023 Perşembe günü saat 14.00'da yapacak. Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın başkanlığında 6. toplantısını yapacak olan kurulun kararıyla piyasaların merakla beklediği bir haftalık vadeli repo işlemlerinde uygulanan faiz oranını yani politika faizi de belirlenmiş olacak.

Ağustos ayında 750 baz puanlık mega faiz kararıyla piyasaları şaşırtan Merkez Bankası, Eylül ve Ekim ayında piyasalarla uyumlu bir faiz kararına imza atmıştı. Ekonomistler, Kasım ayında Merkez Bankası’nın sıkılaşma döngüsünde yavaşlama temposuna girmesini öngörüyor.

Kredi kartı faizleri de yükselecek

 Merkez Bankası'nın politika faizi kararı kredi kartları için belirleyici olan referans faiz oranlarını da etkileyecek. Haziran ayında yüzde 0.81 düzeyinde olan referans faiz oranı Ekim ayında politika faizinin 500 baz puan artışla yüzde 35'e çıkarmasıyla referans faiz oranı aylıkta yüzde 3,16’ya (yıllık bileşik yüzde 46,1) yükselirken kredi kartı gecikme faizi de aylıkta yüzde 3,71'e (yıllık bileşik yüzde 55,9) yükseldi.

Yeni oran 1 Aralıktan itibaren geçerli

 Ekonomistlerin 250 baz puanlık artış beklentisinin gerçekleşmesi halinde politika faizleri yüzde 37.5 seviyesine yükselecek. Böylelikle kredi kartı akdi faizleri ise 3,93 olarak belirlenecek. Bankalar, aynı zamanda KMH ve nakit avans işlemleri için uyguladıkları faizi de 1 Aralık tarihinden geçerli olmak üzere 4,69'a yükseltmek durumunda kalacak.

Kredi kartı borçları için son tarih

 Kredi kartı gecikme faizi başta olmak üzere yeni faiz oranları 1 Aralık itibariyle geçerli olacak. Bu tarihten sonra kredi kartı borcunu aksatanlar yeni faiz oranıyla borcunu geri ödemek zorunda kalacak.


Yaren Eryılmaz
yareneryilmaz@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal