KPSS'de Şaşırtan Osman Hamdi Bey Sorusu

KPSS'de sorulan Osman Hamdi Bey sorusu, sınava giren adaylara ters köşe yaptı. Sınav sonrası, ‘Kuran Okuyan Kız’ Twitter gündeminde ilk sıraya kadar çıktı.

07.09.2020-09:21 - (Son Güncelleme: 07.09.2020-09:19)KPSS'de Şaşırtan Osman Hamdi Bey Sorusu
Sınavdaki bir soruda ünlü ressamın en bilinen eseri 'Kaplumbağa Terbiyecisi' yerine rekor fiyata satılan 'Kur'an Okuyan Kız' tablosunun sorulması adayları şaşırttı.

KPSS'nin Lisans Genel Kültür ve Genel Yetenek oturumu pazar günü tamamlandı. Sınav sonrası, Osman Hamdi Bey sorusu sosyal medyada gündem oldu. Twitter’da ilk sıraya ‘Kuran Okuyan Kız’ ifadesi çıktı. Sınavda Osman Hamdi Bey'in rekor fiyata satılan 'Kuran Okuyan Kız' tablosu soruldu.

Osman Hamdi Bey'in 1880 yılında yaptığı 'Kur'an Okuyan Kız' tablosu Eylül 2019'da Londra'da Bonhams Müzayede Evi'nde 6.3 milyon sterline alıcı bulmuştu. Türkiye'nin en pahalı tablosu unvanını alan eserin alıcısının Malezya İslam Sanatları Müzesi olduğu ve eserin ilk kez British Museum'da sergileneceği açıklanmıştı.
Ressamlığın yanı sıra ilk Türk arkeoloğu kabul edilen ve maliyeci, ziraatçı ve diplomat da olan Osman Hamdi Bey'in 'İstanbul Hanımefendisi' isimli eseri de Viyana'da 1.5 milyon euro'ya, 'Yeşil Cami'de Kuran Dersi' tablosu ise aynı gün Londra'da 4 milyon 640 bin sterline alıcı bulmuştu.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR