Koronayı Atlatan Kişiler En Çok Eklem Ağrıları, Halsizlik Ve Yorgunluktan Şikayet Ediyor

Eskişehir Şehir Hastanesi bünyesinde 7 Aralık tarihinde hizmete giren ‘Kovid-19 Sonrası İzlem Merkezi’nin tedavi sürecinden sonra takip ettiği hastaların birçoğunun eklem ağrıları, halsizlik ve yorgunluk gibi şikayetleri olduğunu duyurdu.

25.01.2021-09:35 - (Son Güncelleme: 25.01.2021-12:40)Koronayı Atlatan Kişiler En Çok Eklem Ağrıları, Halsizlik Ve Yorgunluktan Şikayet Ediyor

Başhekim Uzm. Dr. Yaşar Bildirici, açıklamasında, kurulan yeni merkezin iyi bir ivmeyle hastalara hizmet sunduğunu söyledi.

Hastaları davet etmek için telefon ettiklerinden bahseden Bildirici, ‘Merkezimize bugüne kadar yaklaşık 850 hastamızı davet ettik. Bir ay içinde 500'e yakın hastayı merkezimizde takip edip bilgilerini formlara işleyerek ileriye dönük yapılabileceklere yönelik planlama hazırladık’ ifadelerini kullandı.

Bildirici, kurulan bu merkezinde hastaların yaklaşık 2 yıl belli periyotlarda takip edileceğini belirtti.

Davet ettikleri hastaların 'unun yoğun bakımda tedavi gören hastaların oluştuğunu aktaran Bildirici, konuşmasına şöyle devam etti:

‘Merkezde takip ettiğimiz hastaların geneli, yaygın olarak gezici eklem ağrıları, halsizlik ve yorgunluk semptomunu tarif ediyor. Serviste yatan ancak yoğun bakıma girmemiş hastalarımızın yüzde 20'sinde, yoğun bakımda tedavi görmüş hastalarımızın yüzde 10'unda solunum güçlüğü problemine rastlıyoruz. Uyku bozuklukları, dalgınlık, unutkanlık gibi nörolojik semptomlara da rastlıyoruz. Hastalarımızın yüzde 90'ından fazlası merkezimizden çok memnun.’

EV EGZERSİZİ PROGRAMLARI DA HAZIRLANIYOR

Merkezle entegre çalışan Kardiyopulmoner Rehabilitasyon Ünitesinde görevli Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Fulya Bakılan ise koronavirüs hastalığını atlatan hastalarda nefes darlığının arttığını, yürüme ve efor kapasitelerinin azaldığını gözlemlediklerinden bahsetti.

Gözlem merkezinde egzersiz açısından mahzur görülmeyen hastaları kardiyopulmoner rehabilitasyona aldıklarını söyleyen Bakılan, şu ifadeleri kullandı:

‘Hastaların efor, yürüyüş ve yürüme kapasitelerini artırıp halsizlik ve yorgunluk düzeylerini azaltmayı amaçlıyoruz. Ünite içindeki çeşitli cihazlardan faydalanıyoruz. Yaptığımız bazı testleri geçen hastalarımıza rehabilitasyon uyguluyoruz. Bu sürede bazı değerleri de kontrol ediyoruz. Uzman arkadaşlarımız ev egzersizi programı da hazırlıyor.’

Hastalığı atlatan ve takip sürecinde olan Dilek Gündar ise 2 ay önce koronavirüse yakalandığını, bazı şikayetlerinin halihazırda devam ettiğini ve bu nedenle izlem merkezine geldiğini söyledi.

 

Sağlık personellerinin gösterdiği ilgiden memnun olduğundan bahseden Gündar, ‘Kovid-19 sonrası kalp çarpıntısı, uykusuzluk, bel ağrısı, konsantre olamama, gözlerde ve kulakta hassasiyet gibi şikayetlerim var. Bunun için geldim. Herkes çok yardımcı oluyor. Eskişehir'de böyle bir merkezin olması ve vatandaşların rahatlıkla faydalanması çok güzel’ şeklinde konuştu.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR