Koronavirüsü Yenen Doktordan Önemli Uyarılar

Uzmanlar, yeni tip koronavirüs salgınına karşı kalp hastalarını uyararak özellikle temastan kaçınmaları ve kalabalık ortamlara girmemeleri konusunda uyardı. Ayrıca bu süreçte tedavilerini aksatmamalarının da gerektiğini belirttiler.

12.09.2020-08:56 - (Son Güncelleme: 12.09.2020-08:53)Koronavirüsü Yenen Doktordan Önemli Uyarılar

Van'da yeni tip koronavirüsü (Kovid-19) yenen Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı ve Başhekim Yardımcısı Remzi Sarıkaya, kronik kalp rahatsızlığı olan kişilerin tedavilerini aksatmamaları konusunda önemle uyardı.

Kardiyoloji Uzmanı ve Başhekim Yardımcısı Remzi Sarıkaya, gazetecilere yaptığı açıklamada, 16 kardiyoloji, 3 çocuk kardiyoloji ve 6 kalp damar cerrahi uzmanı ile 2 çocuk kalp damar cerrahıyla bölgede bulunan tüm hastalara hizmet vermeye devam ettiklerini belirtti.

Koronavirüs ile mücadelede uzun süredir aktif görev aldıklarına değinen Sarıkaya, konuşmasına şöyle devam etti:

‘Bu hastalığa yakalandıktan sonra 15 izolasyonda kaldım. Sonuç olarak görevimizin başına döndük. Kalp hastaları, kronik olarak nitelendirdiğimiz grupta yer alıyorlar. Kronik hastalık teşhisleri olduğu için bu hastaların öncelikle izolasyon kurallarına çok iyi uymaları gerek. Temastan kaçınmaları lazım. Dışarı çıkmalarını gerektirecek çok elzem durumlar olmadıkça kalabalık ortamlara girmemeleri gerekir. Kontrollerini geciktirmesinler, çünkü kalp hastalığı ertelenebilir bir hastalık değil. Göğüste bir ağrı olduğunda mutlaka hastaneye başvursunlar.’

Kalp damar cerrahi uzmanı Murat Sezgin de salgına rağmen kardiyoloji servisinde sağlık hizmetine ara vermeden devam ettiklerini kaydetti.

Koronavirüse yakalanan kalp hastalarının çok ciddi solunum rahatsızlığıyla karşılaştıklarını belirten Sezgin, ‘Hastalarımızın bu süreçte evlerinde kendilerini izole etmelerini istiyoruz. Doktorların tavsiyelerine uysunlar. En ufak bir sorunda bize ulaşsınlar. İlaçlarını düzenli kullansınlar’ diye konuştu.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR