‘Koronavirüs İnmeye Neden Olabilir' Uyarısı

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüsün (Covid-19) yeni bir hastalık riskini tetiklediği iddia edildi. Uzmanlar, Covid-19’un, hem sinir sistemini hem de damar duvarını etkileyip kanda pıhtılaşma riskini artırarak inmeye neden olabileceğini belirtiyor.

07.09.2020-12:20 - (Son Güncelleme: 07.09.2020-12:16)‘Koronavirüs İnmeye Neden Olabilir' Uyarısı

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Dursun Odabaşı Tıp Merkezi Nöroloji Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Aysel Milanlıoğlu, Çin’de ortaya çıkarak tüm dünaynın başına bela olan yeni tip koronavirüsün hem sinir sistemini hem de damar duvarını etkileyerek kanda pıhtılaşma eğilimini artırdığını bunun da inmeye yol açabileceği uyarısında bulundu.

Milanlıoğlu, inmenin beyin damarlarında tıkanma ya da yırtılma sonucu gelişen bir rahatsızlık olduğunu ifade etti.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de sık görülen ölüm nedenleri arasında yer alan inmenin, yüzde 80 önlenebilir bir hastalık olduğunu vurgulayan Milanlıoğlu, sigara kullanımının çok fazla olması, et ürünlerinin ve tuzlu yiyeceklerin çok fazla tüketilmesi gibi beslenme alışkanlıklarının felç geçirme sıklığını artırdığına da dikkati çekti.

GEÇ KALINAN HER DAKİKADA 2 MİLYON NÖRON ÖLÜYOR

Felç tedavisinde her saniyenin çok önemli olduğuna dikkat çeken Milanlıoğlu, şöyle konuştu:

‘İleri yaş, ailesinde inme öyküsü olanlar, hipertansiyon, şeker hastalığı, kalp krizi, kalp yetmezliği veya kalpte ritim bozukluğu gibi kronik hastalığı olanlar, kötü kolesterol yüksekliği, aşırı kilolu ve obez olanlar, hareketsiz yaşam ve kötü beslenme alışkanlıkları ciddi risk grubunu oluşturuyor. Yüzde kayma, ağız kenarında eğilme veya sarkma, konuşma bozukluğu, kolda veya bacakta kuvvetsizlik, denge bozukluğu ve görme bozukluğu inmenin en sık belirtileridir. İnme tedavisinde zaman çok önemlidir. Geç kalınan her dakikada 2 milyon nöronun öldüğü unutulmamalıdır.’

BEYİN VE SİNİR SİSTEMİNİN ETKİLENMESİNE NEDEN OLUYOR

Milanlıoğlu, koronavirüsün, sadece solunum yollarını değil beyin ve sinir sistemini de etkilediğini vurgulayarak, şu bilgileri verdi:

‘Son zamanlarda acil servisimize inme şikayetiyle başvuran hastaların bazılarının Kovid-19 şüphesiyle takip edildiği ancak test sonuçlarının negatif çıktığı görülmüştür. Salgın sürecinde görülen inmelerin nedeni kesin olarak bilinmiyor. Fakat hastalığın yarattığı pıhtılaşma eğiliminin rolü üzerinde duruluyor. Koronavirüs, hem sinir sistemini hem de damar duvarını etkileyip kanda pıhtılaşma eğilimini artırarak inmeye neden olabilmektedir. Mevcut durumda en yaygın belirtiler koku ve tat alma bozukluğudur.’

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR