Korkutan Artışlar: 6 İl Daha Kırmızıya Döndü

Marmara Bölgesi'nde vaka sayılarında artış yaşanmaya devam ediyor. İstanbul'un da aralarında olduğu 6 il daha kırmızıya dönmüş durumda. Uzmanlar daha hızlı yayılan mutasyonlu virüsün etkili olabileceğine vurgu yapıyor!

07.03.2021-18:07 - (Son Güncelleme: 07.03.2021-18:07)Korkutan Artışlar: 6 İl Daha Kırmızıya Döndü

Vaka sayılarının azalmasıyla birlikte normalleşmeye gidildi. Ancak normalleşme sonrası vakalarda tekrardan artış gözlemlendi. Bir haftada bu tablo tersine dönmeye başladı. Bursa ve Bilecik dışında tüm Marmara kırmızıya döndü. En riskli bölgeler arasında yer aldılar!

Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sıla Akhan, yaşanan artışla ilgili durumu şöyle özetledi:

ARTIŞ SEBEBİ MUTASYON

'Esas olarak mutasyondan böyle bir artış bekliyoruz. Daha çok mutasyondan diye düşünüyorum. Çünkü İngiliz varyantı fazla miktarda ülkemizde de bulunuyor. Yeni enfeksiyonların mutant olduğunu düşünmemiz gerekiyor.' dedi.

Edirne, Sakarya ve Balıkesir; Marmara Bölgesi'ndeki yüksek riskli illerdi. Bu 3 ile İstanbul'un da aralarında olduğu 6 il daha eklendi. Her ne kadar kırmızıya dönmese de Bursa ve Bilecik'te de vaka sayısı arttı.

EDİRNE İÇİN YENİ ÖNLEMLER!

Vaka sayılarının en fazla yükseldiği illerin başında gelen Edirne'de de yeni önlemler alındı. Bu önlemler kapsamında kentteki mesire ve piknik alanları, çocuk parkları dahil tüm parklar ikinci bir duyuruya kadar kullanıma kapatıldı. 150 metre kareden büyük marketlere girişte HES kodu zorunluluğu getirildi.

Uzmanlara göre, vaka sayısındaki artışta mutasyonlu virüs etkili olabilir.

UZMANLARA GÖRE SADECE ZORUNLUYSA DIŞARI ÇIKILMALI!

Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Taner Demirer, tedbirlerin gevşetilmesinin vatandaşlar tarafından yanlış anlaşıldığını aktararak, zorunlu olmadıkça dışarı çıkılmaması gerektiğinin altını çiziyor.

Artış devam ederse, kısıtlamalar daha sert bir şekilde geri dönebilir. Onun için her ne kadar normalleşme adımları atılsa da tedbir elden bırakılmamalı. Ev ziyaretleri başta olmak üzere kalabalık ortamlardan kaçınılmalı.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR