Komandolar Hedefi Yerli Simülatör ile Vuracak

HAVELSAN, Türk savunma sanayii bünyesinde yazılım tabanlı çözümler sunabilen güvenlik güçlerinin eğitim ihtiyacını karşılayan teknolojik ürünler geliştirmeye devam ediyor.

18.04.2021-15:24 - (Son Güncelleme: 18.04.2021-15:28)Komandolar Hedefi Yerli Simülatör ile Vuracak

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeki pek çok platform için simülatörler üretip kullanıma sunan HAVELSAN, güvenlik güçlerinin ihtiyaçları doğrultusunda Keskin Nişancı Simülatörü'ne imza attı.

Keskin nişancı, simülatör eğitimine yeni başlayan personelin, gerçek mühimmat kullanmadan, nişan alma, mesafe tayini, dürbün ayarlama ve atış tekniklerini bir eğitim ortamında gerçek ekipmanla uygulamasına fırsat sunuyor.

HAVELSAN, meskun mahal operasyonları ile birlikte ortaya çıktı. Keskin Nişancı Simülatörü'nü de geliştirdi. Simülatör, geçen sürede güvenlik güçlerinden alınan geri dönüşlerle daha da etkinleştirildi. Simülatör ilk olarak Isparta Dağ Komando Okulunda kullanılacak.

Balistik model uygulayarak eğitimde kullanılabilecek bir ürün üzerinde çalışan HAVELSAN, simülasyondaki senaryoları iyileştirdi.

Atış eğitimleri halihazırda 500-600 metrelik mesafelerde yapılabiliyor. Keskin nişancı eğitimleri için güvenliği alınmış çok daha uzun mesafelerde ve geniş bir alanda (2-5 kilometrekare) güvenlik çemberi oluşturulması gerekmektedir.

Keskin Nişancı Simülatörü bu ihtiyacı bertaraf ederek, gerçek silah ve ekipmanla istenilen çevresel faktörler ve senaryolarda güvenli bir eğitim yapılabilmesine fırsat veriyor.

Simülatörü kullananlar günün farklı saatleri, farklı rakımlar, farklı hava koşullarında temel eğitimini kapalı bir alanda etkin şekilde alabiliyor.

HAVELSAN'ın çözümü, bilinen ürünlerden gerçek ekipman ve gerçek balistik model kullanımı dolayısı ile ayrışıyor. Gerçek ekipman kullanımı sayesinde eğitimin hassasiyeti ve deneyimin gerçeklik düzeyi üst seviyeye çıkmış oluyor.

Bu tür sistemler sınırlı sayıda üreticiden oldukça zor şekilde temin edilebiliyor. Temin edilen ürünler ihtiyaca cevap vermekten uzak nitelikte bulunuyor.

Gerçekçi 3B görüntüler sağlıyor.  Özel dürbün seçeneği gibi teknik özellikler taşıyor. Senaryo üretme ve kaydetme, bilgisayar kontrollü güç oluşturulması kabiliyetlerine sahip simülatör, istenilen tüm mesafelerde eğitim uygulama fırsatı sunuyor.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal