Kocasına kişisel temizliğine özen göstermediği iddiasıyla boşanma davası açtı: Hem boşandı hem de 500 bin TL tazminat kazandı!

Ankara Adliyesi’nden ilginç bir dava görüldü. Buna göre davacı A.Y. eşinin duş almadığını, dişlerini haftada iki kez fırçaladığı ve aynı kıyafetleri beş gün boyunca giydiğini ifade ederek, boşanma davası açtı. Mahkemeden ise emsal kararı alındı. İşte habere ilişkin detaylar…

30.01.2024-16:04 - (Son Güncelleme: 30.01.2024-17:24) Kocasına kişisel temizliğine özen göstermediği iddiasıyla boşanma davası açtı: Hem boşandı hem de 500 bin TL tazminat kazandı!

Ankara'da A.Y., eşi C.Y.'nin duş almayıp, haftada sadece bir iki kez dişlerini fırçalaması ve kişisel temizliğine dikkat etmemesi gerekçesiyle boşanma davası açtı. 19'uncu Aile Mahkemesi'nde görülen davada, A.Y., kocası hakkındaki iddiaları şahitleriyle ispatladı. 

Koca tam kusurlu bulundu!

Mahkeme, davalı koca C.Y.'yi tam kusurlu buldu ve boşanmalarına karar verdi. Üstelik 500 bin lira da tazminat ödenmesine hükmetti. Yargıtay da, davalı eşin kişisel temizliğine dikkat etmemesi, ter kokması gibi boşanmaya neden olaylarda tam kusurlu, A.Y.'nin ise kusursuz olduğuna karar verildi. Bölge Adliye Mahkemesince hukuka uygun bulunan karar, Yargıtay 2'nci Dairesi tarafından da onanması yapıldı ve karar kesinleşti. 

Kişisel temizliğini önemsemiyordu!

Kocasını dava etti

Eşine dava açan A.Y.'nin avukatı Senem Yılmazel, tazminat kararının da onandığını söyleyerek, "Medeni kanunumuzda boşanma nedenleri özel boşanma nedenleri ve genel boşanma nedenleri olarak ikiye ayrılır. Genel boşanma nedenleri ortak hayatı çekilmez hale getiren her nedendir. Emsal vermem gerekirse müvekkilimiz için açtığımız boşanma davasında boşanma nedeni karşı tarafın kişisel temizliğine dikkat etmemesiydi. Davalı taraf duş yapmıyordu, yani çok az duş yapıyordu. Haftada bir iki kez dişlerini fırçalıyordu. Bu nedenle biz bir boşanma davası açtık. İlk derece mahkemesi davalı tarafın tam kusurlu olduğuna davacının ise kusursuz olduğuna karar verdi. Bizim talebimiz maddi manevi tazminat talepli bir boşanma davasıydı. 500 bin lira da müvekkilime tazminat ödenmesine karar verdi. Bu karar üst mahkemelere gitti. İlk önce Bölge Adliye Mahkemesi'nden geçti. Daha sonra da Yargıtay kararıyla kesinleşti" şeklinde konuştu.

Eşler sorumluluklarını yerine getirmeli!

Kocasını kişisel temizliği için dava etti ve kazandı

Müvekkili A.Y.'nin mahkemedeki ifadelerini tanık beyanlarıyla kanıtlandığını söyleyen avukat Yılmazel, "Davacı ve davalının ortak arkadaşları vardı. Bir de davalı tarafın iş yerinde çalıştığı mesai arkadaşları tanık olarak mahkemeye geldiler. Mesaide ter koktuğunu, aynı kıyafeti beş gün üst üste giydiğini ifade ettiler. Bu şekilde tanık beyanlarıyla dava kanıtlanmış oldu. Eşlerin ortak hayatın sorumluluklarını yerine getirmesi gerekiyor. Davranışlar nedeniyle ortak hayat çekilmez hale gelirse diğer tarafın boşanma davası açma hakkı oluyor. Bu duruma eş değil kimse katlanmaz. İnsan ilişkilerinde hepimiz özen göstermeliyiz. Bu nedenle gerek davranışlarımıza, gerek temizliğinizi özen göstermeliyiz" ifadelerine yer verdi.

Züleyha Koyunoğlu
zuleyhakoyunoglu@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En Çok Okunanlar

Modal