Kış aylarına girince başlıyor: Erken müdahale edilmezse depresyona neden oluyor

Kış mevsimin gelmesiyle birlikte çoğu kişide içine kapanmalar başladı. Kapanmanın beraberinde getirdiği bir mutsuzluk da hakim. Peki her mutsuzluk depresyon olarak değerlendirmek doğru mu? Uzman Psikolog ve Psikoterapist Azize Yakut Okay, görüş ve bilgilerine yer verdiğimiz haberi sizler için bir araya getirdik.

08.12.2023-12:50 - (Son Güncelleme: 08.12.2023-12:50) Kış aylarına girince başlıyor: Erken müdahale edilmezse depresyona neden oluyor

Psikoloji alanında "mevsimsel duygudurum bozukluğu" olarak da bilinen kış depresyonu, soğuk havaların ve azalan güneş ışığının azalmasıyla beraber melatonin ve serotonin gibi hormonlarda meydana gelen değişimlerden kaynaklandığını belirten Uzman Psikolog ve Psikoterapist Azize Yakut Okay, her mutsuzluk hissinin depresyon olmadığını ancak depresyona zemin hazırladığını belirterek kış depresyonundan korunmanın yollarını açıkladı.

depresyon 1

"Gün ışığından yararlanın"

Geçici olan kış depresyonuyla baş etmenin basit bazı yöntemleri olduğunu ifade eden Okay, “Gündelik faaliyetlerimizi gün ışığından faydalanarak açık havada yapmak, fiziksel aktivasyonlarımızı arttırmak, sosyalleşmek, erken uyanmak, yeme düzenimizi korumak gibi faktörler korunmanın en büyük etkenleridir” dedi.

Kış mevsiminde saatlerin önemi büyük

İnsan organizmasına fayda sağlayan, dünyanın enerji kaynağı olan güneş ışığı, insan yaşamında önemli kaynakların başında geldiğini söyleyen Okay, “Kış depresyonu, insanların sonbahar ve kış aylarında güneş ışınlarını az alması sonucunda ortaya çıkan bir depresyon türüdür. Bu mevsimlerde kanda değişen kimyasallar var, bunlardan en etkilileri melatonin ve seratonin hormonları. Kış geldiği zaman melatonin hormonlarında bir artış seratonin hormonunda ise azalma görüyoruz. Bunun sonucunda da yatkınlığı olan insanlar depresyona girebiliyor. Kışın sabah 07.00'da uyanıp işe giden biri aslında karanlıkta uyanıyor, yazın aynı saatte uyanan biri ise aydınlıkta uyanmış oluyor. Karanlık ve aydınlık hava, melatonin-serotonin hormonunlarının salınımları üstünde etkili. Kışın uyandığınızda uyku eğiliminiz artıyor ve yataktan kalkmak istemiyorsunuz. Yazın aydınlığa uyandığınızda da güne enerjiyle yani seratoninle başlıyorsunuz” şeklinde konuştu.

dep 2

Kadınlar erkeklere oranla daha riskli 

Her kış depresyona girilmeyeceğini vurgulayan Okay, “Öncelikle herkes depresyona girmez. Kış depresyonuna giren kişilerin sıklıkla ailesinde depresyon öyküsü olduğu, daha önce duygudurum bozukluğu geçirmiş olduğu dikkatimizi çekmektedir. Kadınların erkeklere oranla daha riskli olduğunu söyleyebiliriz. Kayıp, yas ve travmaya maruz kalan kişilerinde bu yaşadıkları kış dönemine geldiyse depresyona girme ihtimali artıyor’’ bilgisini verdi.

dep 3

Mutsuzluk bir andır depresyon ise bir süreçtir

Mutsuzluk ile depresyon arasında fark olduğunu belirten Okay, "Mutsuzluk aslında değişebilen bir ruh halidir. Mutsuz hissedebiliriz hatta bu birkaç saat de sürebilir. Sonrasında ise kişinin ruh hali normale döner. Mutsuzluk an ile ilgilidir. Depresyon dediğimiz zaman ise mutsuzluğun yanına çeşitli belirteçlerin de gelmesi gerekiyor. Bunlar hayattan zevk alamama, yetersizlik hissi, uyku düzeninde bozulma, yeme düzeninde bozulma, sosyal izolasyon, iş yaparken konsantre olmada güçlük diyebiliriz. Burada en önemli şey belirteçlerin artması, işlevselliğin bozulması ve bunun iki haftayı geçmesidir. Belirtilere göre bir uzmana danışmakta fayda var” ifadelerini kullandı.


Züleyha Koyunoğlu
zuleyhakoyunoglu@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal