Kira beyannamesinde “Pişmanlık Uygulaması”: 5 soruda detaylar..

Milyonlarca ev sahibini yakından ilgilendiren kira beyannamesi konusunda önemli bir gelişme yaşandı. 5 Nisan tarihinde sona eren kira beyannamesi verme süreci sonrasında Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), beyanname verme konusunda yükümlülüklerini yerine getirmeyen mükellefleri tespit etti. İşte kira beyannamesinde pişmanlık uygulamasına dair merak edilen 5 soru ve cevapları…

19.04.2024-12:50 - (Son Güncelleme: 19.04.2024-16:50) Kira beyannamesinde “Pişmanlık Uygulaması”: 5 soruda detaylar..

Pişmanlık uygulaması, vergi yükümlülüklerini zamanında yerine getirmeyen mükelleflere sunulan bir fırsattır. Bu uygulama sayesinde mükellefler, kendilerine vergi daireleri tarafından yazı gönderilmeden önce beyanname vererek vergi borçlarını ödeyebilirler. Kira, ücret, menkul sermaye iradı gibi gelirler elde eden ve bu gelirlere ilişkin beyanname vermeyen mükellefler, pişmanlık uygulamasından faydalanabilirler. Pişmanlık uygulamasından faydalanmak isteyen mükellefler, vergi dairelerine başvurarak beyanname doldurup vergilerini ödeyebilirler. Mükelleflerin kendilerine yazı gönderilmeden önce bu işlemi yapmaları gerekmektedir.

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) verilerine göre, geçen yıl kira, ücret, menkul sermaye iradı gibi gelirlerden elde eden 1 milyon 811 bin mükellef beyanname verdi. GİB'in incelemesi sonucunda, gelir elde etmelerine rağmen beyanname vermeyen 400 binden fazla mükellef tespit edildi. Bu mükellefler hakkında vergi dairelerine bildirimlerin yapılması için çalışmalar başlatıldı.


İşte merak edilen 5 soru…

1- Hangi mükellefler pişmanlık hükmünden yararlanabiliyor?

Sahip oldukları konuttan geçen sene yıllık 21 bin lira, iş yerinden ise 150 bin liranın üzerinde kira geliri elde eden gayrimenkul sahiplerinin gelir vergisi ödemesi gerekiyor. Gelir elde etmesine rağmen beyanname vermeyen mükellefler, ilgili vergi dairesi tarafından kendilerine yazı gönderilmeden önce pişmanlık imkanından yararlanarak beyanname verebiliyor. Pişmanlık hükmüyle beyanname verildiğinde, ceza uygulanmadan vergilerin ödenmesi imkanı bulunuyor.

2- Bu hükümden faydalanmak isteyen mükellefler nasıl başvuru yapabilecek?

Mükellefler vergi dairesine giderek "pişmanlıkla beyanname vermek istediklerini" belirtecek ve dilekçeyle başvuru yapacak. İsteyen mülk sahipleri, Gelir İdaresi Başkanlığının "gib.gov.tr" internet adresindeki "Hazır Beyan Sistemi" üzerinden de beyannamelerini "pişmanlık" seçeneğini işaretleyerek doldurabilecek.

3- Zamanında beyanname dolduran ancak vergisinin ilk taksitini ödemeyen mükellef vergisini ne zaman ödemeli?

Gelir vergisi, her yıl martta beyan ediliyor, mart ve temmuz aylarında 2 taksit halinde ödeniyor. Beyannamesini zamanında verdiği halde ilk taksitini ödeyememiş mükellefler, ödemede geciktikleri her ay için aylık yüzde 3,5 gecikme zammı ödeyecek. Vergi dairesinin icra işlemlerine muhatap olmamak için borcun bir an önce ödenmesi önem taşıyor.

4- Kira geliri nedeniyle tahakkuk eden vergi nasıl ödenecek?

Vergiler, Dijital Vergi Dairesi'nden (dijital.gib.gov.tr), mobil uygulamadan anlaşmalı bankaların banka kartı/kredi kartı, banka hesabından havale yoluyla, yabancı ülkede faaliyet gösteren bankalara ait kartlar, vergi tahsiline yetkili bankalar, vergi dairesi vezneleri aracılığıyla veya PTT şubelerinden ödenebiliyor.

5- Kira gelirleri beyan edilirken hangi giderler düşülebiliyor?

Elde edilen kira gelirinden "götürü" ve "gerçek" olmak üzere iki farklı yöntemle giderler düşülebiliyor. Götürü gider yöntemini seçen mükellefler, kira gelirlerinden istisna tutarını düştükten sonra kalan tutarın yüzde 15'ini gerçek giderlere karşılık olmak üzere indirebiliyor.

Gerçek gider yönteminin seçilmesi durumunda ise kiraya verilen gayrimenkul için ödenen aydınlatma, ısıtma, su, asansör, idare, sigorta, faiz,​​​​​​​ ısı yalıtımı ve enerji tasarrufu, onarım giderleri ile oturulan konut veya lojmanların kira bedeli gayrisafi hasılattan düşülebilir.Ceren Pekşen
cerenpeksen@haber365.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal