Kaza değil ihmal cinayeti: Sayısız can boş yere gitti

Kırıkkale’de bir TIR’a arkadan çarpan aracın sürücüsü hayatını kaybetti. Bu vahim olay sonucunda kazalarda can kaybını önleyecek olan arka koruma sisteminin uygulanmaması yeniden gündeme geldi. Detaylar haberimizde...

17.01.2023-09:31 - (Son Güncelleme: 17.01.2023-16:55) Kaza değil ihmal cinayeti: Sayısız can boş yere gitti

Son bir yılda Türkiye’de yaşanan kazalarda 25 kişi kamyon ve TIR dorselerinin altında kalarak hayatını kaybetti. Uzmanlar, bu türdeki kazalardaki can kayıplarının önlenmesinin TIR ve kamyonlarda darbe emici tampon bulunmasıyla engellenebileceği yorumunda bulundu. Son olarak Mersin’de yaşanan otobüs kazası bu durumun yarattığı acı sorunların en son örneklerinden birisi oldu.

Yüksekliği en fazla 55 cm olmalı

Ulaştırma Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, "TIR'ların dorselerinin arkasında darbe sönümleyici olması gerekiyor. Bu yasal bir zorunluluk. Yaptığımız tespitlerde görüyoruz ki fenni muayenede tamponu takıp muayeneden sonra çıkarılıyor. Bu açıdan çok sıkı şekilde denetim gerekiyor. Kolay kolay çıkarılamayacak şekilde olması, yeni üretilen araçlarda ise bunun direkt fabrikada bu şekilde çıkması gerekiyor. Darbe emici tampon ile ilgili yönetmelikte üç ayrı nokta dikkati çekiyor. İlki tamponun uzunluğunun aracın iti dingil mesafesinden 10 santimetreden daha kısa olmaması gerekiyor. İkincisi tamponun yerden yüksekliğinin 55 santimetreden daha yukarıda olmaması isteniyor. Üçüncü nokta da dorsenin şasesine bağlanan darbe emici tamponun kasa uzantısı da dikkate alınarak şaseden 45 santimetre daha dışarıda olmasının altı çiziliyor" dedi.

Türkiye TIR Kazaları

Darbenin etkisini düşürüyor

Trafik Kaza Uzmanı Emekli Trafik Polisi Amiri Salih Karaman: Yönetmeliğe göre, ağır vasıta kamyon TIR ve dorselerinde darbe emici ekipmanın bulundurulması zorunludur. Çelik alaşım ve demir olarak karşımıza çıkan darbe emici tamponlar TIR ve kamyonların çektiği dorselere takılıyor. Bu malzemenin dorsenin arkasında monte edilmesi sayesinde can kayıpları kısmen de olsa önlenebilir. Darbe emici tamponları emniyet kemeri gibi yaşam kurtaran bir donanım gibi düşünmek lazım. Denetlemelerin artırılması ve trafikten men gibi yaptırımlara ağırlık vermek gerekiyor" diye konuştu.

Sayısız can boş yere gitti

Araçların TIR dorselerine ve kamyon kasalarına arkadan çarpmasıyla birlikte meydana gelen trafik kazalarında, can kayıpları gün geçtikçe artıyor. Türkiye'de geçtiğimiz yıl yaşanan kazalarda 25 kişi kamyon ve TIR dorselerinin altında can verdi. Son bir yıldaki dorse faciaları şöyle:

Türkiye TIR Kazaları-1

16 Ocak 2023: Kırıkkale'de Güneş Ünsal (42) idaresindeki otomobil, park halindeki TIR'a arkadan çarparak ok gibi saplandı. Sürücü Ünsal hayatını kaybetti.

12 Ocak 2023: Bursa'da, emniyet şeridinde park halindeki TIR'a çarparak altına giren otomobilin sürücüsü Mehmet Vehbi Yılmazer (39) hayatını kaybetti. 2 çocuk babası Yılmazer'in, İstanbul merkezli bir ilaç firmasının Bursa temsilcisi olduğu öğrenildi.

10 Ocak 2023: Kahramanmaraş'ta TIR dorsesine arkadan çarpan otomobilin sürücüsü jandarma uzman çavuş Resul Karabut (22) yıllık izinden dönerken hayatını kaybetti.

25 Aralık 2022: Bolu'nun Gerede ilçesinde Anadolu Otoyolu'nda seyir halinde giden otomobil, acil dönüş noktasından dönmeye çalışan TIR'ın dorsesine ok gibi saplandı. Kazada otomobil sürücüsü Serkan Yurtlu olay yerinde hayatını kaybetti.

3 Aralık 2022: Samsun'da otomobil, park halindeki TIR'a arkadan çarptı. Kazada 20 aylık Uras A. bebek hayatını kaybetti, araç sürücüsü Betül A. (31) ile eşi Veysel A. (31) yaralandı.

1 Aralık 2022: Manisa'da, TIR dorsesine arkadan çarpan otomobilde sıkışan 48 yaşındaki Ferit Ö. ile kuzeni İzzet Ö. hayatını kaybetti, 2 kişi yaralandı. TIR sürücüsü gözaltına alındı.

21 Kasım 2022: Amasya'da tiyatro oyuncularını taşıyan minibüsün TIR'a çarptığı feci kazada minibüste bulunan Tolga Güleryüz, Burak Topçu ve Özgür Karataş öldü, 8 kişi yaralandı.

16 Kasım 2022: Bolu Dağı'nın D-100 yolu geçişinde, TIR'ın dorsesine arkadan çarpan otomobilin sürücüsü Hasan Ali Bulut hayatını kaybetti, 1 kişi de yaralandı.

4 Ekim 2022: Bilecik'te Osmaneli ilçesinde önünde seyreden TIR'ın dorsesine çarpan TIR sürücüsü Mehmet Serhan S. (51) sıkışarak hayatını kaybetti.

30 Eylül 2022: Bursa'da, aşırı hız nedeniyle kontrolden çıkan otomobil, park halindeki kamyona arkadan çarparak metrelerce sürüklendi. Kazada, hurdaya dönen otomobilde sıkışan sürücü Hüseyin Kazan hayatını kaybetti.

28 Eylül 2022: Aksaray'da lastiği patlayan cip kontrolden çıkıp TIR'ın dorsesine arkadan çarptı. Kazada, Umut Saraclar (22) hayatını kaybetti, 2 kişi de yaralandı.

9 Eylül 2022: Düzce'de meydana gelen kazada bir kamyon, TIR'ın dorsesine arkadan çarptı. Kaza sonrası şoför kabininde sıkışan kamyon sürücüsü Hakan Gürsoy (24) hayatını kaybetti.

11 Ağustos 2022: Uşak'ta yolcu otobüsünün TIR'ın dorsesine arkadan çarpması sonucu Rasim Kutlucan'ın (25) öldü, 43 kişi yaralandı.

28 Haziran 2022: Sakarya'da meydana gelen trafik kazasında TIR'a arkadan çarpan ve kağıt gibi ezilen otomobilin sürücüsü İsmail Yıldız hayatını kaybetti.

22 Haziran 2022: Gaziantep'te otomobilin, park halindeki TIR'a arkadan çarptığı kazada otomobil sürücüsü Ömer Öztunç yaşamını yitirdi, 6 kişi yaralandı.

21 Nisan 2022: İstanbul Başakşehir'de TIR'ın dorsesine hızla arkadan çarpan lüks otomobilde yolcu koltuğunda bulunan Öykü Koçali hayatını kaybetti. Kazada otomobil sürücüsü de ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı.

31 Mart 2022: Tuzla'da Kuzey Marmara otoyolunda seyir halinde olan otomobil, seyir halindeki bir TIR'ın dorsesine arkadan hızla çarptı. TIR'ın ve otomobilin alev alev yandığı olayda otomobil sürücüsü hayatını kaybetti.

17 Mart 2022: İzmir'de bozulduğu için yol kenarında bekleyen TIR'a arkadan gelen araç çarptı. Otomobilin ok gibi saplandığı feci kazada, otomobil sürücüsü Özcan Bakoğlu hayatını kaybetti.

2 Mart 2022: Afyonkarahisar'ın Çay ilçesinde park halindeki TIR'a arkadan çarpan kamyonetteki Ahmet Aydın öldü.

24 Şubat 2022: Muğla'da, park halindeki TIR'ın dorsesine çarpan otomobilin sürücüsü Cem Acıelma yaşamını yitirdi. Acıelma'nın Milas Belediyespor Kulübü'nde fizyoterapist olarak görev yaptığı öğrenildi.

10 Şubat 2022: Sivas'ın Şarkışla ilçesinde yolcu otobüsü buzlanma nedeni ile duramayarak önündeki TIR' a arkadan çarptı. TIR'ın dorsesine saplanan otobüsün şoförü Zafer Ada hayatını kaybetti,13 kişi ise yaralandı. (Kaynak: Bülent Şanlıkan)

Kürşat Muratcan Kılıç
kursat@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal