Kastamonu'nu da heyecanlandıran keşif: 35 endemik tür bulundu!

Kastamonu’da heyecanlandıran bir keşif yapıldı. Hanönü ilçesinde bulunan bakır madeninde görev alan ekosistem uzmanları, tam 288 türün tespitini yaptı. Üstelik bu türlerin 35’i endemik olduğu bilgisi verildi.

20.01.2024-13:21 - (Son Güncelleme: 20.01.2024-17:47) Kastamonu'nu da heyecanlandıran keşif: 35 endemik tür bulundu!

Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) 10. Bölge Müdürlüğü Sosyal Medya üzerinde yaptığı paylaşım doğaseverlerde büyük mutluluk ve heyecan uyandırdı. Paylaşımda Hanönü ilçesindeki bakır madeninde çalışmalarını sürdürdüklerini aktardı. Çalışmalar sonucu, 64 familyaya ait 288 tür tespit edildi. Bu türlerden 35'inin endemik olduğu(o bölge dışında başka bir bölgede yetişmeyen bitki) bilgisi verildi.

Kurumlardan gelen önemli açıklama!

Kastamonu'da 35 endemik tür

Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) 10. Bölge Müdürlüğü yaptığı açıklama, ‘‘Bakır Ocağı Zenginleştirme Tesisi ve Atık Depolama Tesisi Kapasite Artış Projesi"nin ilçenin Vakıfgeymene Mahallesi’nde faaliyete geçtiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Genel Müdürlüğümüzce ÇED raporunda belirtilen hassas ve endemik türlerin taşınması ile tohum toplama gibi çalışmalar uzmanlarca takip ediliyor. ÇED taahhütleri kapsamında flora ve fauna izleme, tohum toplama, yarasa ve sincap yuvalarının oluşturulması, mısır akbabası araştırma faaliyetlerini yürütmek üzere botanik uzmanı Prof. Dr. Hayri Duman, hidrobiyolog Prof. Dr. Aydın Akbulut, ornitolog Prof. Dr. Zafer Ayaş, memeli uzmanı Prof. Dr. Mustafa Sözen, ekolog/hidrobiyolog Dr. Levent Biler ve biyolog Gamze Kaya'dan oluşan uzmanlarca çalışmalar yürütülüyor. 2018, 2019 ve 2020 yıllarında faaliyet alanında gerçekleştirilen araştırmalar neticesinde 64 familyaya ait 288 tür tespit edildi. Bu türlerden 35'inin endemik olduğu belirlendi. Bölge Müdürlüğümüz, Doğa Koruma ve Sulak Alanlar, Av ve Yaban Hayatı Kastamonu Şube müdürlükleri ve Milli Parklar Müdürlüğü personelinin katılım sağladığı çalışmalar neticesinde 2023 yılı sonu itibarıyla final raporu sunuldu."

Züleyha Koyunoğlu
zuleyhakoyunoglu@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal